„ВО РУДАРСКАТА ИНДУСТРИЈА НЕМА ПРОСТОР ЗА ГОЛ ПОПУЛИЗАМ“ Колумнистот Грозданов против еколошките „лажњаци“ и со визија за долгорочен економски развој

Развојот на рударската индустрија во Македонија е прашање на визија за долгорочен економски развој. Тука нема простор за политиканство и гол популизам, а ...
| | веќе видена | слични

Поимот „РУДНИК“ секогаш асоцира на богатство, но не сите луѓе и посакуваат богатство на нашата земја. Некои, сакаат лично богатство на сметка на сигурниот ...
| | веќе видена | слични

Аналитичарот и металуршки инженер Виктор Грозданов во последната колумна за Нетпрес, „Гробари на Македонија, животот и рударството“ информира за добиени закани ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

Во 2019 година „Солвеј инвестмент груп“, преку компанијата „Бучим“ во Радовиш испратиле понуда до компанијата „Еуромакс рисорсис“, зад која стои канадскиот ...
| | веќе видена | слични

Интерес за проектот нов рудник за бакар и злато во Иловица-Штука „Еуромакс рисорсис“ пројави уште во 2007 година. „Солвеј инвестмент груп“, преку компанијата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По одлуката на Владата да се пишмани од претходното административно спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука, во јавноста сѐ повеќе се зборува ...
| | веќе видена | слични

„Еколошки лажњаци“ и „Зелена мафија“ – вака аналитичарот и металуршки инженер Виктор Грозданов им се обраќа на еко-активистите кои бараа прекин на постапката ...
| | веќе видена | слични

Според аналитичарот и металуршки инженер Виктор Грозданов, доколку постои гранка која носи финансиски приходи таа мора да се развива. Во колумната за Нетпрес ...
| | веќе видена | слични

Останато

Западната дипломатија триумфираше на Самитот на земјите-членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) што се одржа во Скопје, велат ...
сите 684 | | | веќе видена

Во серијата написи во српските медиуми, каде грабнувањето и трагичното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски е на сите ...
сите 318 | | | веќе видена

Портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер изјави дека никој не се чувствува безбедно во јужниот дел на Појасот Газа бидејќи бомбите паѓаат на секои 10 минути и изрази ...
сите 153 | | | веќе видена

ОБВИНИТЕЛСТВОТО И ПОЛИЦИЈАТА ДАДОА ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Девојчето било грабнато од влезот во кој живее, по добиени сознанија од таткото кога ...
сите 191 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се запиша во книгата на жалост отворена во ООУ „Јохан Хајрих Песталоци“ во Скопје по повод смртта на 14-годишната Вања ...
сите 82 | | | веќе видена

Наместо МВР да праќа паушални соопштенија треба веднаш да одговори кога Оливер Спасовски дознал за извршителите на грозоморните убиства и дали криеле и не ...
сите 74 | | | веќе видена

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од последниот пакет антикризни ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„ВО РУДАРСКАТА ИНДУСТРИЈА НЕМА ПРОСТОР ЗА ГОЛ ПОПУЛИЗАМ“ Колумнистот Грозданов против еколошките „лажњаци“ и со визија за долгорочен економски развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: