МВР демантира дека полицијата не постапила по пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и Куманово

Министерството за внатрешни работи ги демантира, како што вели, дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело „Спречување службено лице во ...
| | веќе видена | слични

ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ГО ИСТРАЖУВААТ СКАНДАЛОТ НА ОНКОЛОГИЈА Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фемицидот во Кочани да се преквалификува како убиство при вршење на родово-базирано насилство, бара Платформата за родова еднаквост. Барањето невладината ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала ...
| | веќе видена | слични

Со тоа се потврдува фактот дека институциите сѐ уште не го препознаваат родово-базираното насилство, се истакнува во денешното соопштение на Платформата за ...
| | веќе видена | слични

Платформата за родова еднаквост повторно реагира до Јавното обвинителство и државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски убиството на жената во Кочани да го ...
| | веќе видена | слични

По последниот случај на фемицид во земјава, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, кое ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За киднапирањето и убиството на Вања Горчевска (14) се осомничени пет лица, а меѓу нив е и Боре Видевски, каратист од Велес, кој според македонските медиуми е ...
сите 485 | | | веќе видена

Реченицата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров: „Може ли да ме оставите на мира, ве молам“ на состанокот на Советот на министри за ...
сите 560 | | | веќе видена

Добрата вест за граѓаните, според вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, е враќањето во циклусот на редовни парламентарни избори по 17 години. Како ...
сите 358 | | | веќе видена

По запленувањето на речиси еден тон дрога што отпловил од Еквадор преку Колумбија, шпанските истражители открија дека Балканскиот картел почнал да шверцува ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се запиша во книгата на жалост отворена во ООУ „Јохан Хајрих Песталоци“ во Скопје по повод смртта на 14-годишната Вања ...
сите 97 | | | веќе видена

По многубројните случаи на исчезнати деца на Балканот, а и многубројни тврдења за наводни кражби на деца, на социјалните мрежи се споделуваат совети насочени ...
сите 13 | | | веќе видена

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од последниот пакет антикризни ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР демантира дека полицијата не постапила по пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: