НАЈСТРОГА КАЗНА ЗА УБИЕЦОТ ОД КОЧАНИ: И случајот да не се третира како еднократен инцидент бара Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство

Најстрога казна за сторителот на убиството во Кочани, кое се случи пред два дена, кога маж со 40 убоди со нож ја уби својата поранешна партнерка, бара ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки на советувалиштето на Сојуз - Национален совет за родова рамноправност, покрај бесплатната поддршка која се нуди за жени - жртви на семејно насилство ...
| | веќе видена | слични

Советувалиштето за жртви на семејно насилство на хуманитарното здружение „Мајка“ од Куманово ќе добие 600.000 денари за наредните две години. Средствата се ...
| | веќе видена | слични

ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ГО ИСТРАЖУВААТ СКАНДАЛОТ НА ОНКОЛОГИЈА Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фемицидот во Кочани да се преквалификува како убиство при вршење на родово-базирано насилство, бара Платформата за родова еднаквост. Барањето невладината ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала ...
| | веќе видена | слични

Со тоа се потврдува фактот дека институциите сѐ уште не го препознаваат родово-базираното насилство, се истакнува во денешното соопштение на Платформата за ...
| | веќе видена | слични

Платформата за родова еднаквост повторно реагира до Јавното обвинителство и државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски убиството на жената во Кочани да го ...
| | веќе видена | слични

По последниот случај на фемицид во земјава, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, кое ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Израелската армија (ИДФ) објави дека нејзината 98-ма дивизија влегла во Кан Јунис и почнала со операции во градот на југот на Појасот Газа.ИДФ соопшти дека е ...
сите 193 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија (ИДФ) ќе мора да одржува безбедносна контрола над Појасот Газа долго по завршувањето на ...
сите 330 | | | веќе видена

Вицепремиерката задолжена за добри политики на владеење Славица Грковска денеска во врска со ставањето на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев на „црната ...
сите 66 | | | веќе видена

Игор Јуриќ од Центарот за исчезнати и малтретирани деца за Радиотелевизија Србија вели дека државата е во голема мера одговорна за киднапирањето и убиството на ...
сите 227 | | | веќе видена

Вчера градоначалникот на Карбинци, Виктор Паунов алармираше дека во основно училиште во општината имало обид за киднапирање на деца, на што синоќа министерот ...
сите 66 | | | веќе видена

Не знам кој нормален човек или политичар во вакви траорни времиња може да размислува за власт, за избори или за мандати. Изборите се закажани за април и мај ...
сите 42 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска за време на работната посета на Брисел во рамки на која го отвори ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАЈСТРОГА КАЗНА ЗА УБИЕЦОТ ОД КОЧАНИ: И случајот да не се третира како еднократен инцидент бара Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: