„Нема работна сила“: Сопственик на ресторан во Германија на келнерите им нуди плата од 11.000 евра

Келнер кој ќе се вработи во Содерсторф (Долна Саксонија) во Германија може да заработи дури 11.000 евра месечно. Имено, ваква плата нуди ресторан од наведеното ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Двете Германии, Сојузна Република Германија и поранешната Германска Демократска Република, беа обединети пред точно 33 години на 3 октомври 1990 година, но и ...
| | веќе видена | слични

Дури и 33 години по повторното обединување, работниците во Источна Германија сè уште заработуваат значително помалку отколку на Запад. Зголемувањето на ...
| | веќе видена | слични

Родовиот јаз во платите во Холандија се зголеми, и разликата во платите меѓу мажите и жените кои вршат иста работа со исто образование и искуство се зголеми од ...
| | веќе видена | слични

Тоа ќе стане највисоката гарантирана основна плата во американската индустрија за брза храна. Претходната минимална плата за час беше 15,50 долари, со што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вработените во рестораните за брза храна во Калифорнија ќе имаат минимална плата од 20 долари на час почнувајќи од следната година. Тоа ќе стане највисоката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 287 | | | веќе видена

Тоа што СДС отвора разно разни теми со цел да дефокусираат од трагичната смрт на малата Вања и велешанецот Панче, говори дека сакаат да сокријат пропусти во ...
сите 291 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 235 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска ќе разговараат за можните следни чекори како одговор на кризата на Блискиот Исток, вклучително и ...
сите 254 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 179 | | | веќе видена

Осомничениот напаѓач од Париз, кој минатиот викенд уби едно лице во близина на Ајфеловата кула, е обвинет за убиство и обид за убиство во врска со терористичка ...
сите 12 | | | веќе видена

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат Палчо и повика на јавно бесење на ...
сите 23 | | | веќе видена

Десетици палестински цивили загинаа, а стотици се ранети кога израелски воздушни напади погодија станбени згради во јужниот и централниот дел на Газа, како и ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Нема работна сила“: Сопственик на ресторан во Германија на келнерите им нуди плата од 11.000 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: