До 2027 година, размената меѓу Македонија и Полска ќе стигне до 150 милиони долари

Меѓу Македонија и Полска нема отворени политички прашања, ниту било како конфликт, а сепак трговската размена е минорна. Според извршниот директор на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Милион евра се очекува да изнесува негативната финансиска импликација врз Буџетот со владината одлука за намалување на увозните давачки на одредени видови ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Додека за едните (власта) ова е доказ за солидарност во тешки времиња, за другите (бизнисот) е казна за успешноста. Доколку, пак, се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

40 отсо од компаниите од енергетскиот сектор и 40 отсто од фирмите кои се занимаваат со игри на среќа подлежат на данок на солидарност, истакна на ТВ 24 ...
| | веќе видена | слични

Во време на ковид-кризата фирмите беа поддржани со низа мерки од државата. По принципот на солидарност, оние фирми кои оствариле екстра профит, како резултат ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Средствата од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки, истакнува министерот за финансии Фатмир Бесими. ...
| | веќе видена | слични

Исклучително ниска е трговската размена на земјава со Полска. Засега извезуваме многу мала палета производи, но, со јакнење на соработката, до 2027 година се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен. Нејзините правни тимови велат дека ова законско решение „лебди во воздух“ по неколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Живееме во едно девастирано општество каде системот е доведен до распаѓање, оцени претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Панче Тошковски во ...
сите 49 | | | веќе видена

Повеќе од две години булеварот „Борис Трајковски“ стои нечепнат од страна на Град Скопје. Претходниот градоначалник Петре Шилегов, го започна проширувањето во ...
сите 47 | | | веќе видена

Со специјален лет Русија врати дома 103 свои граѓани евакуирани од Појасот Газа, соопшти денеска руското Министерство за вонредни ситуации. Во соопштението се ...
сите 133 | | | веќе видена

Во земја каде што владее демократијата и слободата можете да видете протести на улица. Она време кога во државата никој не смееше да протестира е заборавено и ...
сите 194 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека ослободувањето на првата група заложници е „само почеток на процесот“ и оцени дека постојат реални шанси за ...
сите 83 | | | веќе видена

Неодамна поставениот 15-метарски крст на Попова Шапка е поставен без дозвола од Општината Тетово. Црковниот совет тоа не го негира, бидејќи како што соопштува, ...
сите 58 | | | веќе видена

Тој ги оцени како „лажни гласини“ наводите на одредени медиуми дека ќе се откаже од предизборното ветување за затворање на Централната банка на Аргентина. ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До 2027 година, размената меѓу Македонија и Полска ќе стигне до 150 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: