Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот која ќе произведува 85.000 MWh струја доволна за опсслужување 30.000 семејства


Во Новаци, на само 50 метри од одлагалиштето на јаловината од Рудникот Суводол, изградена е најголемата приватна фотоволтаична електроцентрала во земјава – ФЕЦ ...
| | веќе видена | слични

Енергетската транзиција е реалност, владините политики креирани и предводени од СДСМ, даваат резултати. Ел дорадото на инвестиции во енергетските проекти од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над 135.000 домаќинства, изјави денеска ...
| | веќе видена | слични

Интегрален текст од прес-конференција на Дарио Николовски од СДСМ: Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Енергетската транзиција е реалност, владините ...
| | веќе видена | слични

Ел дорадото на инвестиции во енергетските проекти од обновливи извори нотираа нова инвестиција од 55 мегавати фотоволтаична централа, близу Новаци. Ова не е ...
| | веќе видена | слични

Државата со СДСМ стана пример за енергетска трансформација, на добар пат да биде зелен центар на ЕУ, до 2030 година кога ќе стане членка на ЕУ, се истакнува во ...
| | веќе видена | слични

Зголемувањето во однос на времето на ДПМНЕ е неспоредливо зголемено. Во 2016 година во нашата држава имаше инсталирано само 18 мегавати обновливи извори на ...
| | веќе видена | слични

Соопштение за јавност на СДСМ: СДСМ во изминатиот период со имплементацијата на зелениот договор, создаде услови за значително зголемување на производството на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кој ги мести СДС и Бектеши? Свесно лажат, ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот. Ако свесно не лажат СДС и Бектеши, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Соработникот за енергетика во Канцеларијата на претседателот на Владата, Виктор Андонов изјави дека Владата низ транспарентна постапка го избра приватниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во ...
сите 558 | | | веќе видена

Интерпол распиша меѓународна потерница за исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска од Скопје, по која се трага трет ден, а МВР формираше и специјален штаб. ...
сите 156 | | | веќе видена

„Балканот пред температурен шок: Најпрвин големо затоплување на времето, на повеќе места во регионот ќе се мерат температури до околу, па дури и над 20 ...
сите 204 | | | веќе видена

Секретарот на израелскиот кабинет Јоси Фукс денеска ги оцени како лажни извештаите дека се разговара за можен договор за ослободување на заложниците од Појасот ...
сите 89 | | | веќе видена

Клиниката Жан Митрев додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од Општина Центар. Ова е веќе третпат годинава како се ...
сите 41 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски закажа лидерска средба за понеделник. Тој вечерва изјави дека лидерската средба за договор за изборите ќе се одржи во понеделник ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот која ќе произведува 85.000 MWh струја доволна за опсслужување 30.000 семејства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: