Мицотакис од ОН предложи формирање глобален сојуз за справување со климатската криза

На климатската криза, мигрантското прашање, но и на односите со Турција, се осврна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговото обраќање на Генералното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Прашањата од билатерален и регионален интерес, одбранбената соработка, миграцијата, како и војната во Украина, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го поддржа автономниот статус на Корзика „во рамките на Француската Република“, но предупреди дека сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Италијанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Антонио Тајани ја поздрави најавата на францускиот претседател Емануел Макрон за соработка со Италија ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера изјави дека 1.500 француски војници ќе се повлечат од Нигер до крајот на годината. -Франција одлучи да го повлече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одлуката на Франција да ги повлече своите војници од Нигер по државниот удар во оваа западноафриканска земја во јули не ја менува позицијата на САД во Нигер, ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека Франција ќе го прекине военото присуство во Нигер и ќе го повлече својот амбасадор од земјата, откако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Западната дипломатија триумфираше на Самитот на земјите-членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) што се одржа во Скопје, велат ...
сите 684 | | | веќе видена

Во серијата написи во српските медиуми, каде грабнувањето и трагичното убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски е на сите ...
сите 318 | | | веќе видена

Портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер изјави дека никој не се чувствува безбедно во јужниот дел на Појасот Газа бидејќи бомбите паѓаат на секои 10 минути и изрази ...
сите 157 | | | веќе видена

ОБВИНИТЕЛСТВОТО И ПОЛИЦИЈАТА ДАДОА ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Девојчето било грабнато од влезот во кој живее, по добиени сознанија од таткото кога ...
сите 192 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се запиша во книгата на жалост отворена во ООУ „Јохан Хајрих Песталоци“ во Скопје по повод смртта на 14-годишната Вања ...
сите 82 | | | веќе видена

Наместо МВР да праќа паушални соопштенија треба веднаш да одговори кога Оливер Спасовски дознал за извршителите на грозоморните убиства и дали криеле и не ...
сите 74 | | | веќе видена

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија (СЗПМ) е формиран со цел пензионерите да имаат квалитетeн и пристоен живот, водејќи притоа сметка за ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицотакис од ОН предложи формирање глобален сојуз за справување со климатската криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: