Билјана Драгичевиќ Пројковска лауреат на фестивалот „Свети Јоаким Осоговоски“


Актерката Билјана Драгичевиќ Пројковска е годинашен лауреат на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговоски“ – награда за особен придонес во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Второто издание на регионалниот театарски фестивал РУТА на 3 октомври ќе се отвори со премиерата на домаќинот Драмски театар Скопје. Со претставата „Фирма“ ,во ...
| | веќе видена | слични

Луѓето денес се како ѕверови, се јадат меѓу себе, само за да стигнат до некоја цел, и на крајот гледаат дека останале сами, вели режисерката Нела Витошевиќ ...
| | веќе видена | слични

Со претставата „ФИРМА“ во режија на Нела Витошевиќ на текст на авторот Роланд Шимелфенинг започнува со реализација програмата на годинашново издание на ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и шестото издание на меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ беше отворен вчера во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово. Пред публиката настапи ...
| | веќе видена | слични

Под слоганот „Театарот во трауматизирано општество“ од 21 до 28 октомври во Врање ќе се одржи 43. „Театарски денови на Бора“, на кој, покрај тие од Србија, за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во ...
сите 558 | | | веќе видена

Интерпол распиша меѓународна потерница за исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска од Скопје, по која се трага трет ден, а МВР формираше и специјален штаб. ...
сите 156 | | | веќе видена

„Балканот пред температурен шок: Најпрвин големо затоплување на времето, на повеќе места во регионот ќе се мерат температури до околу, па дури и над 20 ...
сите 204 | | | веќе видена

Секретарот на израелскиот кабинет Јоси Фукс денеска ги оцени како лажни извештаите дека се разговара за можен договор за ослободување на заложниците од Појасот ...
сите 89 | | | веќе видена

Клиниката Жан Митрев додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од Општина Центар. Ова е веќе третпат годинава како се ...
сите 41 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски закажа лидерска средба за понеделник. Тој вечерва изјави дека лидерската средба за договор за изборите ќе се одржи во понеделник ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Билјана Драгичевиќ Пројковска лауреат на фестивалот „Свети Јоаким Осоговоски“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: