КОВАЧЕВ: Бугарија менува закон и наскоро ќе го објави списокот од 120.000 македонски Бугари од РС Македонија кои добиле бугарски пасош


Бугарија наскоро ќе може да го објави списокот од над 120.000 македонски Бугари кои тоа станале со добивањето на бугарски пасош, најави бугарскиот ...
| | веќе видена | слични

„Иницијативата во Бугарија јавно да се објавуваат имињата на сите што добиле бугарско државјанство треба да предизвика ‘вознемиреност и страв’ во македонската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Демократскиот сојуз на грчкото етничко малцинство во Албанија „Омонија“ обвини, како што наведува, за прекршувањето на правата на малцинствата од страна на ...
| | веќе видена | слични

Високи функционери од Бугарија ги посетуваат регионите каде што живеат Македонците во Албанија. Делат помош, нудат државјанства како на пазар, вели ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Тие имаат апсолутно право да се произнесат онака како што се чувствуваат односно да се произнесат како Македонци. Правото на самоопределување на секој еден ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за одбрана Славјанка Петровска коментирајќи ги бугарските притисоци кон македонското малцинство во Албанија за изјаснувањето на нивната национална ...
| | веќе видена | слични

На новинарско прашање во врска со притисоците врз македонското население на пописот во Република Албанија, министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна ...
| | веќе видена | слични

Освен Скопје сега и Тирана е засегната од бугарското его – Бугарија, земја членка на Европската Унија, уценува во име на европските вредности, ја блокира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 125 | | | веќе видена

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине ...
сите 264 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОВАЧЕВ: Бугарија менува закон и наскоро ќе го објави списокот од 120.000 македонски Бугари од РС Македонија кои добиле бугарски пасош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: