„Добредојдовте во ерата на стагфлација“: Аналитичарот Рубини со „црна“ прогноза, загрижен за сигналите на ЕЦБ

Какви се шансите Европската централна банка да не доведе во подолг период на таканаречена стагфлација - состојба на економијата која се карактеризира со висока ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Просечната каматна стапка на кредитите во август е непроменета, додека кај депозитите се бележи зголемување. Според податоците на Народната банка, просечната ...
| | веќе видена | слични

Германските компании и во септември сигнализираа дека планираат да ги зголемат цените, особено во автомобилската индустрија и во угостителството, според ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Време зa читање: 2 минути Надворешниот долг на државата е во нето износ од 4.324 милиони евра, што претставува 30,5 проценти од проектираниот БДП. Оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народна банка на Македонија излезе со најнови податоци за движењето на каматните стапки во земјава. Просечната каматна стапка на вкупните кредити, во ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Просечната каматна стапка на вкупните депозити по месечното зголемување во август достигнала до 1,55 проценти. Состојбата е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен синоќа замина за Израел бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Блинкен рече дека ќе биде ...
сите 339 | | | веќе видена

Грчката невладина организација „Насмевката на детето“, чија главна цел е заштита на децата и нивните права, на официјалниот Фејсбук профил објави пост за ...
сите 181 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Во денешниот број на белградска „Политика“, на тема Самитот на ОБСЕ чиј претседавач е Македонија, а од 28 ноември до 1 декември се одржува во Скопје, во која ...
сите 270 | | | веќе видена

Израелскиот министер за надворешни работи, Ели Коен, пред почетокот на денешниот министерски состанок на ОБСЕ, за разлика од многумина, застана пред новинарите ...
сите 93 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 77 | | | веќе видена

За лидеорт на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е прифатлива поканата на премиерот Димитар Ковачевски за лидерска средба в понеделник, но таа да се одржи по 11 ...
сите 316 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Добредојдовте во ерата на стагфлација“: Аналитичарот Рубини со „црна“ прогноза, загрижен за сигналите на ЕЦБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: