„Манаки“ отвора в сабота со премиерата на „домаќинство за почетници“ на Столевски, фестивалот очекува 400 гости


Седумдесет и девет филмови ќе се прикажат на 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ во Битола, кој почнува в сабота, ...
| | веќе видена | слични

Со премиерата на македонскиот филм „Лена и Владимир“, дебито на Игор Алексов, вечерва се затвора Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа ...
| | веќе видена | слични

Дебитанскиот филм на Игор Алексов, приказната за двајцата бегалци Лена и Владимир, раскажана во сценариото на Александар Русјаков, ќе го затвори годинешното ...
| | веќе видена | слични

Пред аудиториумот во Битола, францускиот кинематографер истакна дека филмот е посветен на вистинска приказна за мажите и жените кои го спасија Нотр Дам. -На 15 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со проекција на македонскиот игран филм „Лена и Владимир“ во режија на Игор Алексов, проект во кој кинематографер е Душан Кардалевски, вечер во Битола завршува ...
| | веќе видена | слични

Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата ...
| | веќе видена | слични

Седум македонски киноприкажувачи денеска во рамки на фестивалот „Браќа Манаки“, а под медијаторство и иницијатива на Форумот за разумни политики потпишаа ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот краток игран филм „Мавера“ е во официјалната селекција на кратките играни филмови на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. ...
| | веќе видена | слични

Седум киноприкажувачи во земјава, потпишаа меморандум за вмрежување, како основа за формирање на единствена кино-мрежа во Македонија. Потписници на ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Совршени денови“ на Вим Вендерс беше синоќа беше прикажан во рамките на официјалната селекција Камера 300 на ИФФК „Браќа Манаки“, а кинематограферот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во ...
сите 558 | | | веќе видена

Интерпол распиша меѓународна потерница за исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска од Скопје, по која се трага трет ден, а МВР формираше и специјален штаб. ...
сите 156 | | | веќе видена

„Балканот пред температурен шок: Најпрвин големо затоплување на времето, на повеќе места во регионот ќе се мерат температури до околу, па дури и над 20 ...
сите 204 | | | веќе видена

Секретарот на израелскиот кабинет Јоси Фукс денеска ги оцени како лажни извештаите дека се разговара за можен договор за ослободување на заложниците од Појасот ...
сите 89 | | | веќе видена

Клиниката Жан Митрев додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од Општина Центар. Ова е веќе третпат годинава како се ...
сите 41 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски закажа лидерска средба за понеделник. Тој вечерва изјави дека лидерската средба за договор за изборите ќе се одржи во понеделник ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Манаки“ отвора в сабота со премиерата на „домаќинство за почетници“ на Столевски, фестивалот очекува 400 гости

Од:
До кого (е-маил):
Порака: