Италија ја тужи Австрија за блокада на преминот Бренер: Тоа е чин на насилство и ароганција

Италијанската влада ќе ја тужи Австрија пред судот на ЕУ за блокирање на преминот Бренер на границата меѓу двете земји, изјави италијанскиот вицепремиер, Матео ...
| | веќе видена | слични

Повеќе мигранти се удавија или исчезнаа во Средоземното Море ова лето отколку во летото 2022 година, соопшти денеска Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ). Помеѓу јуни ...
| | веќе видена | слични

Централно-медитеранската рута најопасна за мигрантите. Од почетокот на годинава, над 2.500 луѓе загинале или исчезнале во водите на Средоземјето, обидувајќи се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Од почетокот на годината над 2.500 мигранти загинаа или исчезнаа обидувајќи се да го преминат Медитеранот на пат кон Европа, изјави претставник на Високиот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Околу 186.000 мигранти и бегалци годинава пристигнаа на југот од Европа, соопшти Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Американските ...
| | веќе видена | слични

Мигрантската криза повторно стана главен проблем на многу земји од Европската унија (ЕУ). Поради зголемениот прилив на мигранти, кои најчесто доаѓаат од ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 2.500 мигранти загинале или исчезнале од почетокот на годината, обидувајќи се да стигнат до Европа преку Средоземното Море, велат од комесаријатот за ...
| | веќе видена | слични

- Папата Франциск денеска го повтори апелот да се направи се за да се спречи загубата на животи на мигрантите кои се обидуваат да го преминат Средоземното ...
| | веќе видена | слични

- Странците кои легално живеат во Италија ќе можат да бидат протерани од земјата во иднина доколку го загрозат јавниот ред или националната безбедност, се вели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во ...
сите 558 | | | веќе видена

Интерпол распиша меѓународна потерница за исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска од Скопје, по која се трага трет ден, а МВР формираше и специјален штаб. ...
сите 156 | | | веќе видена

„Балканот пред температурен шок: Најпрвин големо затоплување на времето, на повеќе места во регионот ќе се мерат температури до околу, па дури и над 20 ...
сите 204 | | | веќе видена

Секретарот на израелскиот кабинет Јоси Фукс денеска ги оцени како лажни извештаите дека се разговара за можен договор за ослободување на заложниците од Појасот ...
сите 89 | | | веќе видена

Клиниката Жан Митрев додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од Општина Центар. Ова е веќе третпат годинава како се ...
сите 41 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски закажа лидерска средба за понеделник. Тој вечерва изјави дека лидерската средба за договор за изборите ќе се одржи во понеделник ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италија ја тужи Австрија за блокада на преминот Бренер: Тоа е чин на насилство и ароганција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: