Автопатот Гостивар – Кичево најнова закана за балканскиот рис, Меловски апелира при градбата да се консултираат еколозите

Криволовот, уништувањето на шумите и живеалиштата, намалувањето на пленот, како и спарувањето во сродство се главните закани кои демнат над балканскиот рис, ...
| | веќе видена | слични

Труењето на диви животни е честа практика во земјава и на Балканот, но и покрај тоа, помалку од 20 отсто од инцидентите со труење се откриени и документирани. ...
| | веќе видена | слични

„Преспанет“, мрежата на еколошки невладини организации посветени на зачувување на природното и културното наследство на прекуграничниот слив на Преспанско ...
| | веќе видена | слични

Популацијата на балканскиот рис е доста мала, се работи за околу четириесетина, педесет рисови во природа на кои им треба секаков вид на помош, од страна на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 508 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека по завршувањето на примирјето, Израел ќе ја продолжи офанзивата на Појасот Газа чија цел е ...
сите 108 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 88 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Пет предвремено родени бебиња се пронајдени мртви во болница во градот Газа, кој беше епицентар на борбите пред да стапи на сила примирјето меѓу Израел и ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Автопатот Гостивар – Кичево најнова закана за балканскиот рис, Меловски апелира при градбата да се консултираат еколозите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: