Старо верување: Каква зима е пред нас ако денес на Мала Богородица е ведро и сончево

Македонската православна црква и нејзините верници, денес на 21. септември го слават раѓањето на пресвета Богородица или Мала Богородица. Јоаким и Ана долго ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 27. септември 2023 (ИНПРЕС) – По повод празникот Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија, православните верници од Охрид, во сабота од 12:00 часот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според календарот на МПЦ, денеска е Св. Јоаким и Ана, празник посветен на родителите на Пресветата мајка. Денешниот празник е органски поврзан со празникот од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Светите Јоаким и Ана Свети Јоаким беше син на Варпафир, од Јудиното колено, и потомок на царот Давид. Ана беше ќерка на свештеникот Матан, од коленото Левиево, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 508 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека по завршувањето на примирјето, Израел ќе ја продолжи офанзивата на Појасот Газа чија цел е ...
сите 108 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 88 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Пет предвремено родени бебиња се пронајдени мртви во болница во градот Газа, кој беше епицентар на борбите пред да стапи на сила примирјето меѓу Израел и ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Старо верување: Каква зима е пред нас ако денес на Мала Богородица е ведро и сончево

Од:
До кого (е-маил):
Порака: