Законот за солидарен данок упатува многу погрешен сигнал, велат од Сојузот на стопански комори

Сојузот на стопански комори смета дека со Законот за солидарен данок се дава еден многу погрешен сигнал и уште еднаш ќе го разгледаат пред да одлучат дали ќе и ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Додека за едните (власта) ова е доказ за солидарност во тешки времиња, за другите (бизнисот) е казна за успешноста. Доколку, пак, се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
7 копии

Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен. Нејзините правни тимови велат дека ова законско решение „лебди во воздух“ по неколку ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев смета дека затворањето на повеќе маркети е престрога мерка, бидејќи како што вели, од ...
| | веќе видена | слични

Правните тимови на Стопанската комора на Македонија веќе сигнализирале дека многу точки од Законот за солидарниот данок „лебдат во воздух“, откри Антони Пешев, ...
| | веќе видена | слични

Економистите и стопанството во целост се согласни дека т.н. данок на солидарност ќе ги демотивира субјектите за нови инвестиции, затоа што повисок данок ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека Ахмети и Ковачевски измислија нов данок, кој внимавајте го нарекоа „солидарен“, а со кој во реалноста се собира дупло данок од ...
| | веќе видена | слични

Место власта да се бори против сивата економија, која цвета во Македонија, таа сака да ги одере овие компании. Но оваа мерка не важи за оние фирми, кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бојкотот на дел од делегациите на говорот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, неговите обвинувања кон Западот дека го уништува ОБСЕ, како и ...
сите 653 | | | веќе видена

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници – откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак, велат ...
сите 569 | | | веќе видена

Жолто известување е глобално полициско предупредување за исчезнато лице. Објавен е за жртви на киднапирања од родители, криминални киднапирања (киднапирања) ...
сите 193 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 232 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 93 | | | веќе видена

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за солидарен данок упатува многу погрешен сигнал, велат од Сојузот на стопански комори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: