Грција исплаќа еднократна државна помош за да ги задржи сезонските работници

Грција го потиснува драстичниот проблем со персоналот во туризмот и земјоделството, при што државата плаќа помош во месеците надвор од активните сезони. ...
| | веќе видена | слични

Синдикатите тврдат дека приказната за платите на работниците во Дормео е многу јасна. Имено, по објавата на вработените во компанијата чиј бизнис беше Студио ...
| | веќе видена | слични

Како живеат Балканците во Германија? Често прашање на кое денес повеќе од се бара одговор. Над 400.000 лица од Балканот живеат и работат во оваа најсилна ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Студио Модерна - продажба на ТВ дефинитивно оди во стечај! Иако компанијата иницираше предстечај во Стопанскиот суд во Загреб на почетокот на јули ...
| | веќе видена | слични

По претстечајот прогласен во јули на Стопанскиот суд во Загреб, компанијата Студио Модерна – ТВ продажби, во сопственост на словенечкиот тајкун Санди Чешкo, ...
| | веќе видена | слични

Некои од околу 50-те вработени кои во јуни добија отказ од Студио Модерна, а сепак во август им течел отказниот рок, предупредуваат дека тие се најголемите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека по завршувањето на примирјето, Израел ќе ја продолжи офанзивата на Појасот Газа чија цел е ...
сите 108 | | | веќе видена

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине ...
сите 264 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 88 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција исплаќа еднократна државна помош за да ги задржи сезонските работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: