Протест за случајот Онкологија: Како пациенти, најважно ни е да се добијат имиња и презимиња на инволвираните

Како онколошки пациенти, најважно ни е да се добијат имиња и презимиња на инволвираните лица, беше истакнато на вечерашниот протест пред Обвинителството во ...
| | веќе видена | слични

Пари, врски или здравствен туризам за најтешко болните да стигнат до одредена дијагностичка процедура. Метастазите не чекаат три месеци за комјутерска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во реалноста постојат гинеколошки скрининг програми што одамна се етаблирани на хартија, но опфатот на пациентките со нив е многу мал, односно само 28 отсто од ...
| | веќе видена | слични

Скандалот на Онкологија ја отвори пандорината кутија за безредието и проблемите во здравствениот систем. Наводите за препродажба на скапа терапија на грбот на ...
| | веќе видена | слични

Во системот кој го имаме, наш совет е да се воведе т. н. Сина дијагноза, или Син термин, за да може да им се олесни животот на пациентите кои се веќе ...
| | веќе видена | слични

Од 2015 година се менуваат протоколите како се изведува скринингот, а има насоки и од Светската здравствена органзиација, дека треба да се премине од ...
| | веќе видена | слични

Здравствена едукација и култура е на многу ниско ниво во руралните средини, но недостига и во најурбаните средини. Постојат гинеколошки скрининг програми што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 125 | | | веќе видена

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине ...
сите 264 | | | веќе видена

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест за случајот Онкологија: Како пациенти, најважно ни е да се добијат имиња и презимиња на инволвираните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: