Претседателот на ДС поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на измените на КЗ


Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста на последните измени на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието ги донело измените во законита постапка и Јавното обвинителство е должно да ги применува, изјави државниот обивнител Љубомир Јовески три недели ...
| | веќе видена | слични

Јавната обвинителка Душица Димитриеска е член на Советот од подрачјето на Вишото јавно обвинителство Гостивар. - На ден 27.09.2023 година, Советот на јавните ...
| | веќе видена | слични

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески е оптимист дека нема да застарат голем број предмети по измените во Кривичниот законик, кои предизвикаа бура во ...
| | веќе видена | слични

Димитриеска едногласно беше избрана за нов претседател на Советот на јавните обвинители на денешната седница, со тајно гласање кое беше спроведено по принципот ...
| | веќе видена | слични

Владата ги криела контроверзните измени на Кривичниот законик од членови на работната група на министерството за правда, открива член на групата за Само ...
| | веќе видена | слични

Клучната дилема пред која сега е исправена македонската јавност е зошто Македонија самата се доведува во ситуација да се соочи со ново вето токму поради ...
| | веќе видена | слични

Холандија, земјата која е позната по тоа што од земјите кандидати за членство во ЕУ бара стрикно почитување на правото, освен што ги симна ракавиците и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на самопрогласената сепаратистичка држава во Нагорно-Карабах во четвртокот рече дека ентитетот ќе се распушти и ќе престане да постои до крајот на ...
сите 279 | | | веќе видена

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача премиерот Димитар Ковачевски, во одговор ...
сите 263 | | | веќе видена

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот на ДС поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на измените на КЗ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: