БУРНА РЕАКЦИЈА ОД ССК ЗА „СОЛИДАРНИОТ“ ДАНОК - чесните плаќачи ќе платат двојно, се стимулираат неплаќачите

Сојузот на стопански комори деднеска излезе со бурна реакција за тукушто изгласануиот данок на солидарност. „Погубен и деструктивен за бизнисот и за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Додека за едните (власта) ова е доказ за солидарност во тешки времиња, за другите (бизнисот) е казна за успешноста. Доколку, пак, се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

40 отсо од компаниите од енергетскиот сектор и 40 отсто од фирмите кои се занимаваат со игри на среќа подлежат на данок на солидарност, истакна на ТВ 24 ...
| | веќе видена | слични

Во време на ковид-кризата фирмите беа поддржани со низа мерки од државата. По принципот на солидарност, оние фирми кои оствариле екстра профит, како резултат ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Средствата од Законот за данок на солидарност ќе одат само за програма П1 во Буџетот за антикризни мерки, истакнува министерот за финансии Фатмир Бесими. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен. Нејзините правни тимови велат дека ова законско решение „лебди во воздух“ по неколку ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев смета дека затворањето на повеќе маркети е престрога мерка, бидејќи како што вели, од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за амнестија е доставен до Собранието и ќе се носи по скратена постапка. Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека Законот не е правен за личности, ...
сите 324 | | | веќе видена

Телото на скопјанец минатата недела беше пронајдено со 46 убоди во вратот и телото . Со десетици рани во градите, стомакот, вратот и рацете заврши и жената во ...
сите 119 | | | веќе видена

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски истакнува дека не може да има примери во маркетите како една цена на рафтови, а друга на ...
сите 220 | | | веќе видена

Владимир Путин ја нападна Украина минатата година затоа што веруваше дека НАТО е слаб, според Институтот за проучување на војната. Рускиот претседател веруваше ...
сите 125 | | | веќе видена

Откако завчера поранешниот лидер на СДСМ и екс премиер, Зоран Заев, на својот инстаграм профил објави фотографија со Алексис Ципрас, вчера, на социјалните ...
сите 90 | | | веќе видена

Шефицата на француската дипломатија Кетрин Колона синоќа во Ереван најави дека Париз ќе испорача воена опрема за Ерменија. - Франција се согласи да склучува ...
сите 176 | | | веќе видена

Македонската маркетинг индустрија има иднина! Потенцијалот е во младите студенти на департмaнот Маркетинг при Економскиот факултет Скопје, кои покажуваат ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БУРНА РЕАКЦИЈА ОД ССК ЗА „СОЛИДАРНИОТ“ ДАНОК - чесните плаќачи ќе платат двојно, се стимулираат неплаќачите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: