Колку ќе плаќа концесионерот на „Чебрен“ за користење на водата?!


или што добиваме или губиме со изградбата на „Чебрен“ Во претходните написи – ПАХЕ „Чебрен“ е потреба, но дали под овие услови? и За енергетскиот суверенитет ...
| | веќе видена | слични

Понудата на грчкиот конзорциум што ќе го гради ХЕЦ „Чебрен“, изнесува 1.320 милиони евра за еден мегават произведена електрична енергија. За споредба, во 2003 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемата фотоволтаика во земјава и на Балканот, инвестиција на француската компанија „Акуо енерџи“ (Akuo Energy), сè уште минува низ државните лавиринти за ...
| | веќе видена | слични

Хидроцентралата „Тиквеш“ е целосно амортизирана, а државата како самостоен инвеститор не успеала да ги ги реализира проектите во енергетиката и затоа Владата ...
| | веќе видена | слични

Таџикистан планира да произведе еден милион метрички тони зелен водород за домашна употреба и за извоз во соседните земји во Централна Азија до 2040 година, ...
| | веќе видена | слични

Владината компанија за производство на електрична енергија – Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) планира да отвори нов рудник за јаглен во Пелагонија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бизнис секторот не очекува проблеми со снабдување на струја во текот на зимата, но околу ценатта се е можно, вели Ангел Димитров од Организација на ...
| | веќе видена | слични

На обработлива земјоделска површина од 500 хектари државно земјиште, на местото каде што требаше да биде карго аеродромот кај Штип, ќе се гради најголемата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на самопрогласената сепаратистичка држава во Нагорно-Карабах во четвртокот рече дека ентитетот ќе се распушти и ќе престане да постои до крајот на ...
сите 279 | | | веќе видена

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача премиерот Димитар Ковачевски, во одговор ...
сите 263 | | | веќе видена

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена

Жените пратенички од СДС треба да се засрамат од фактот што мора да извршуваат партиски насоки на Ковачевски и да го бранат Маричиќ, кој јавно во собрание со ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку ќе плаќа концесионерот на „Чебрен“ за користење на водата?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: