Бундесбанк: Економијата ја кочат потрошувачката и проблемите во индустријата

Германската централна Бундесбанк оцени дека прогнозите за германската економија стануваат сè помрачни, најмногу поради слабата лична потрошувачка на граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Војната во Украина го забави економскиот раст во Европа и „значително“ ја поттикна инфлацијата, а последиците ќе бидат уште потешки за неколку години, покажа ...
| | веќе видена | слични

Какви се шансите Европската централна банка да не доведе во подолг период на таканаречена стагфлација - состојба на економијата која се карактеризира со висока ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 10,1%, како резултат на зголемувањето на депозитите на двата сектора, со малку поизразен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На азиските пазари цените на акциите паѓаат четврти ден по ред, бидејќи Американската централна банка би можела да ги задржи каматните стапки на покачени нивоа ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Преглед на пазарите 11.09.2023- 17.09.2023 САД Растот на нафтата над 90 долари за барел за прв пат од ноември 2022 година ги зголеми ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски упати порака до екс премиерот Никола Груевски кој е во Будимпешта како политички ...
сите 211 | | | веќе видена

СДСМ, ДУИ и претседателот Пендровски не ги демантираат информациите на повеќе медиуми дека се случила средба на која највисоките луѓе во власта се договориле ...
сите 200 | | | веќе видена

Раководството на етничките Ерменци на отцепениот Нагорно-Карабах денес рече дека сè уште нема конкретни резултати од разговорите со Азербејџан за можни ...
сите 215 | | | веќе видена

Под влијание на влажен бран в недела на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд и ...
сите 154 | | | веќе видена

Дел од обвинителската фела јавно го изрази своето незадоволство од последните измени на Кривичниот законик. Ленче Ристоска, која беше една од главните ...
сите 143 | | | веќе видена

Целта на власта е да се покрие криминалот и корупцијата кои што владеат буквално во секоја сфера на нашето општествено живеење затоа што ценат дека со ...
сите 200 | | | веќе видена

Оваа година фокусот врз сите нас е можеби поголем од кога било претходно, а причината е во поразителниот факт дека најмал заеднички именител на емоционалната ...
сите 241 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бундесбанк: Економијата ја кочат потрошувачката и проблемите во индустријата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: