Министерство за култура негира дека ќе се крати буџетот на Агенцијата за филм

Откако вчера филмски работници преку отворено писмо најавија протести доколку се скратат средствата од буџетот за филмска дејност, Министерството за култура ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратениците од власта и опозицијата, попладнево, во рамки на седницата на Комисијата за финансирање и буџет, најпрво ги спротивставија ставовите околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собраниската комисија за финансирање и буџет ја почна расправата за Предлог на одлука за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја поддржи Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, за која ...
| | веќе видена | слични

Заменик министерот за финансиии Филип Николоски денеска, пред собраниската Комисија за финансирање и буџет, рече дека оваа година ќе биде рекордна по ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Ние шест години не видовме никаква тенденција во културата. Тие самите си признаваат дека ним културата им е на последно место. Не даваат никаков приоритет“, ...
| | веќе видена | слични

Во образложението за потребата од носењето на одлуката министерот за финансии Фатмир Бесими рече дека реалокација на средствата во бруто износ изнесува околу ...
| | веќе видена | слични

Добро опремена армија е еден од главните гаранти за безбедност на Македонија во време на глобални тензии поврзани со граѓански немири и тероризам, но и еден од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на самопрогласената сепаратистичка држава во Нагорно-Карабах во четвртокот рече дека ентитетот ќе се распушти и ќе престане да постои до крајот на ...
сите 280 | | | веќе видена

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача премиерот Димитар Ковачевски, во одговор ...
сите 273 | | | веќе видена

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена

СКОПЈЕ – 286 затвореници кои се осудени на казна затвор до 6 месеци ќе бидат пуштени и ќе бидат слободни граѓани ако Законот за амнестија помине во Собранието ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерство за култура негира дека ќе се крати буџетот на Агенцијата за филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: