Бајден во ОН ќе зборува за лидерството на САД во решавање на најитните проблеми


Претседателот на САД Џо Бајден е во Њујорк пред неговиот говор на Генералното собрание на Обединетите нации утре, каде што ќе се обиде да ги убеди лидерите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како најголема земја во развој во светот и важна членка на Азиско-пацифичката економска соработка, Кина може да ги исполни очекувањата на меѓународната ...
| | веќе видена | слични

Во заедничката декларација на Г20 се избегна директната и остра критика кон Москва за војната со Украина. Украина, која не беше претставена на самитот, не беше ...
| | веќе видена | слични

На северот на Косово беше спроведена „чудна“ акција која не даде резултат, а властите во Белград ќе мора да се запрашаат зошто тоа се случи, бидејќи тоа е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Белорусија повика на прифаќање на предлогот за проширување на постојаните членки на Советот за безбедност на ОН со земјите од Азија, Африка и Латинска Америка. ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров му рече на претседателот на Србија Александар Вучиќ по неговиот говор на 78-то заседание на Генералното собрание на ...
| | веќе видена | слични

Русија е подготвена за разговори за Украина, но нема да разгледува никакви предлози за прекин на огнот бидејќи Москва веќе еднаш е измамена, изјави рускиот ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ниту украинскиот мировен план, ниту најновите предлози на Обединетите нации за заживување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на самопрогласената сепаратистичка држава во Нагорно-Карабах во четвртокот рече дека ентитетот ќе се распушти и ќе престане да постои до крајот на ...
сите 279 | | | веќе видена

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача премиерот Димитар Ковачевски, во одговор ...
сите 263 | | | веќе видена

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена

Жените пратенички од СДС треба да се засрамат од фактот што мора да извршуваат партиски насоки на Ковачевски и да го бранат Маричиќ, кој јавно во собрание со ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден во ОН ќе зборува за лидерството на САД во решавање на најитните проблеми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: