Бугарските земјоделци блокираа патишта поради увозот на украинска стока


Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полскиот претседател се чини дека подал маслиново гранче во Украина по неколкунеделна расправија меѓу Варшава и Киев. Јавниот и жесток спор за зделките за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Киев и Братислава постигнаа прелиминарен договор за решавање на тековниот спор околу украинските житарки. Двете земји се согласија да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украина поднесе жалба до Светската трговска организација откако неколку источноевропски држави воведоа забрани за увоз на украински прехранбени производи. ...
| | веќе видена | слични

Кога Полска навидум одлучи претходно оваа недела дека ќе престане да испраќа оружје во Украина, многумина се прашуваа – дали поддршката на Европа за Киев почна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Соединетите Држави бараат појаснување од Полска, откако официјални лица од таа земја објавија дека воената помош за Украина може да биде суспендирана. Ова го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на самопрогласената сепаратистичка држава во Нагорно-Карабах во четвртокот рече дека ентитетот ќе се распушти и ќе престане да постои до крајот на ...
сите 280 | | | веќе видена

Владата континуирано ја следи состојбата и навремено носи пакет мерки за ценовна стабилност на домашниот пазар, порача премиерот Димитар Ковачевски, во одговор ...
сите 273 | | | веќе видена

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена

СКОПЈЕ – 286 затвореници кои се осудени на казна затвор до 6 месеци ќе бидат пуштени и ќе бидат слободни граѓани ако Законот за амнестија помине во Собранието ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарските земјоделци блокираа патишта поради увозот на украинска стока

Од:
До кого (е-маил):
Порака: