ХЕЦ Чебрен ќе чини два ипол пати повеќе од проценките во стратегијата на МАНУ


Два и пол пати повисока цена за Чебрен отколку што е предвидено во стратегијата за енергетски развој на Македонија . Експертската јавност бара одговор зошто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемата фотоволтаика во земјава и на Балканот, инвестиција на француската компанија „Акуо енерџи“ (Akuo Energy), сè уште минува низ државните лавиринти за ...
| | веќе видена | слични

Хидроцентралата „Тиквеш“ е целосно амортизирана, а државата како самостоен инвеститор не успеала да ги ги реализира проектите во енергетиката и затоа Владата ...
| | веќе видена | слични

Владината компанија за производство на електрична енергија – Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) планира да отвори нов рудник за јаглен во Пелагонија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бизнис секторот не очекува проблеми со снабдување на струја во текот на зимата, но околу ценатта се е можно, вели Ангел Димитров од Организација на ...
| | веќе видена | слични

На обработлива земјоделска површина од 500 хектари државно земјиште, на местото каде што требаше да биде карго аеродромот кај Штип, ќе се гради најголемата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Новаци, на само 50 метри од одлагалиштето на јаловината од Рудникот Суводол, изградена е најголемата приватна фотоволтаична електроцентрала во земјава – ФЕЦ ...
| | веќе видена | слични

Експертската јавност очекува Договорот за заедничко вложување меѓу грчката фирма Архиродон и АД ЕСМ да разјасни многу дилеми кои се отворија откако беше избран ...
| | веќе видена | слични

Центар от за култура „Ацо Шопов“ во Штип е првата ваква установа во Македонија која има инсталирано фотоволтаична централа, со која ќе ги покрива своите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Последното убиство на мајката на три деца од Кочани со 40 убоди со нож не само што ја потресе македонската јавност, туку многу жестоко го крена гласот на ...
сите 86 | | | веќе видена

Најмалку 113 лица загинаа, а уште 150 се повредени во страотниот пожар што зафати сала за венчавки во северниот дел на Каракош во Ирак. Откриено е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

К. Р. (21) е уапсен поради сомнение дека во студентски дом ѝ се заканувал на девојката и ѝ рекол „дека секој што ќе му пријде, вклучително и полицијата, ќе го ...
сите 109 | | | веќе видена

Законот за амнестија ја доби поддршката во владина постапка и за десет дена истиот закон ќе биде пред пратениците во Собрание. Тврдам дека ниту еден избран или ...
сите 127 | | | веќе видена

Жените пратенички од СДС треба да се засрамат од фактот што мора да извршуваат партиски насоки на Ковачевски и да го бранат Маричиќ, кој јавно во собрание со ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХЕЦ Чебрен ќе чини два ипол пати повеќе од проценките во стратегијата на МАНУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: