Расте бројот на заразени со Ковид 19, но лекарите велат - нема простор за загриженост

Тивки се утрата пред пунктот за тестирање за ковид-19 во Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) во Скопје. Редиците пациенти со маски кои чекаат ред за да им земат ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Препораката на здравствените власти е тестирање само според симптоматологија и со препорака и упат од матичен лекар Со месечна ковид-статистика ќе се следи ...
| | веќе видена | слични

Наскоро ќе се знае кои варијанти на ковид-19 циркулираат во Македонија, тврди за „Слободен печат“ доктор Злате Мехмедовиќ од Комисијата за заразни болести. ...
| | веќе видена | слични

Пет случаи на новата подваријанта BA.2.86, позната и како Пирола, беа регистрирани и во Грција на 5 и 7 септември. Станува збор за варијанта под надзор, која е ...
| | веќе видена | слични

Новите варијанти на коронавирусот продолжуваат да се шират низ светот, а експертите предупредуваат дека бројот на заразени ќе се зголеми до крајот на летото. ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок донесе одлука за задолжително носење на заштини маски при влез во сите здравствени установи низ Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Клиничката слика предизвикана од најновиот вид на коронавирус, ЕГ.5 подваријантата наречена Ерис, во повеќето случаи е блага, како кај децата, така и кај ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство ќе му препорача задолжително да се користат маски во здравствените установи како превенција од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кога своевремено можеа Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски да коалицираат, и заеднички да излезат на избори, тогаш зошто не би можело да се поверува дека и ...
сите 588 | | | веќе видена

„Точно така ќе бојкотираме бидејќи се работи за закон спакуван во обланда за пуштање на криминалци на слобода. Ова е втор пат што се случува еднаш тоа се случи ...
сите 588 | | | веќе видена

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.Ш.(26) од с.Лабуништа, струшко, поради постоење основи на сомнение за стоПри контрола на затворските службеници ...
сите 350 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените ...
сите 92 | | | веќе видена

Пожар изби на свадба во Ирак, каде има 113 загинати, а 50 луѓе се во критична состојба. Свадбената прослава била во областа Хамданија во ирачката провинција ...
сите 38 | | | веќе видена

На барање на Претседавачот со ОБСЕ и шеф на македонската дипломатија Бујар Османи, денеска во Виена се одржа вонреден состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ, со ...
сите 224 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за кривично дело „тешка ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте бројот на заразени со Ковид 19, но лекарите велат - нема простор за загриженост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: