Се простуваше, се пиеше вино, се љубеше

Заедно со Св. Трифун, православните верници годинава го прославија и празникот Св. маченик Никифор или Прочка, кој се слави на еден ден пред почетокот на светиот Велигденски пост. Католичките верници, пак, го прославија Св. Валентин - Денот на вљубените, празник што станува се попопуларен и кај нас Со традиционално закројување на лозите и осветувањето на лозовите гранки со света вода и вино, вчера, на празникот Свети Трифун, лозарите му се помолија на својот заштитник, светецот Трифун за бериќетна година и здрав род. Пред манастирот Свети Трифун" во Кучково, благослов за почетокот на лозарска сезона и годинава даде поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. - Го одбележуваме овој ден, а ја практикуваме веќе долгата традиција во Македонија меѓу православните народи на овој ден да се излезе на имотите, по лозјата, по градините, во овоштарнците и да се искажат пред Господа молитвите на св. Трифун за запазување на родот. Да се помолиме за богат род на сето она што нашите луѓе во претстојната година треба да го засадат. Да ...
| | веќе видена | слични

Свети Трифун е православен, а Свети Валентин е католички празник. Денес дојде на мода да се слави денот на вљубените, оти младите не се доволно упатени што е правилно според православната вера. Затоа во центарот го обесивме Свети Валентин. Да се знае дека овде главен е Свети Трифун, велат кавадарчани Плишаното мече кое што е еден вид на симбол на празникот Свети Валентин, денот на вљубените, вчера беше обесено на гранка на двестегодишниот јавор во центарот на Кавадарци. Со тој чин лозарите порачаа дека во градот на виното се слави верскиот празник Свети Трифун, а не Свети Валентин. "Во нашиот крај треба да го славиме православниот празник Свети Трифун, оти населението е православно, а пак Свети Валентин е католички празник. Денес некако дојде на мода да се слави денот на вљубените, иако младите не се доволно упатени што е правилно според нашата вера. Затоа во центарот го обесивме Свети Валентин. Да се знае кој е овде главен" на шега коментираа кавадарчани. Освен спектакуларното бесење, во Кавадарци и ...
| | веќе видена | слични

Празникот Свети Трифун традиционално го одбележаа лозарите, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Заштитникот на лозјата со големи веселби се чествуваше во Тиквешијата, каде што вљубениците во доброто вино имаа можност да го вкусат пијалакот на боговите Со молитви за бериќет и за добар откуп на грозјето православните верници вчера го прославуваа Св. Трифун - заштитникот на лозјата и овошките. Низ сите краеви на Македонија се попрскуваа лозјата со осветена вода и се закројуваа заспаните фиданки на виновите лози. Празникот Св. Трифун беше одбележан според вековните православни обичаи на закројување на лозјата, затоа што се верува дека тој ги штити лозовите насади од болести, штетници и од невреме. Празникот традиционално го одбележуваат лозарите, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Свети Трифун, заштитникот на лозјата, традиционално со големи веселби се одбележува во Тиквешијата, каде што вљубениците на ...
| | веќе видена | слични

Во манастирот „Свети Трифун“ во селото Кучково, општината Ѓорче Петров, вчера традиционално се закројуваше лозата. На манифестацијата присуствуваше и г.г. Стефан, кој ги благослови лозјата и им посака поголем бериќет на лозарите На закројувањето на лозјата присуствуваше и Сокол Митровски, градоначалникот на општината, кој исто така им поска на лозарите да имаат успешна и бериќетна година. За сите граѓани што присуствувале имало обезбедено и традиционален ручек. Трифун Костовски кој секоја година присуствува на оваа манифестација им ветил на жителите на селото дека следната година ќе го поплочи платото пред манастирот.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се простуваше, се пиеше вино, се љубеше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: