Кај Персида кокаин и брендирана гардероба

Два килограми кокаин-паста со стопостотна чистота и брендирана текстилна стока полицијата заплени завчера во бутик во скопската населба Капиштец. Дрогата е од Перу, а преку Германија стасала во Македонија, на адреса на роднина на Персида-Пепи во Влае Два килограми кокаин-паста со стопроцентна чистота паднаа во рацете на полицијата во Скопје по акцијата Франкфурт, изведена во содејство со германската полиција. Дрогата, што била скриена во пакет со боја за порцелан од Перу, Јужна Америка, преку Германија, стасала во поштата во Скопје. Оттаму полицијата започнала истрага за пакетот кој требало да стаса до скопјани чија адреса била во Влае. Со акцијата покрај дрогата била запленета брендирана текстилна стока вредна 200 илади евра. Полицијата со пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори на распит кај истражен судија ја предал Персида-Пепи Момировска (39) од Скопје. На Момировска и е одреден 30-дневен привор додека на нејзиниот соучесник ...
| | веќе видена | слични

Осум огромни куфери стојат запечатени и чекаат на проверки од страна на полицијата Осум огромни куфери со екстравагантна облека од импровизираниот бутик во Тафталиџе на скопјанката Персида Момировска стојат запечатени во МВР. Деновиве се очекува да бидат отворени во присуство на истражен судија и да се направи попис на пронајдената облека. Потоа полицијата ќе проверува дали станува збор за оригинална брендирана стока или, пак, за фалсификати. Од тоа ќе зависи какви пријави ќе бидат поднесени против скопјанката која од пред неколку дена се наоѓа во притвор откако беше уапсена поради шверц на кокаин од Перу. „Доколку станува збор за оригинална брендирана облека, против неа ќе биде поднесена пријава за даночно затајување. Во спротивно, ќе одговара и за продажба на фалсификат“, објаснува помошник-министерот за информирање во МВР Иво Котевски. Истрагата околу целиот случај продолжува, а се очекува таа да се прошири и во Царината, со цел да се утврди дали приведената имала соработници и како успеала облеката ...
| | веќе видена | слични

„Црниот тефтер“ што бил најден при претресот на станот преуреден во бутик за брендирана облека, на скопјанката Персида Момировска-Пепи, која викендов беше уапсена поради трговија со кокаин-паста, го возбуди македонскиот џетсет Како што дознаваме од извори на истрагата, во тефтерот биле испишани имињата и телефонските броеви на голем број јавни личности во земјава, од пејачи, водители, бизнисмени, нивни сопруги, до актуелни политичари, членови на нивните потесни семејства и соработници. Пепи Момировска ги имала контактите од сите нив. Содржината на тефтерот, кој е на увид на МВР, неофицијално ги открива тајните љубовни врски на дел од познаниците на Момировска, чии имиња може да се сретнат во тетратката. Сепак, имињата и броевите во тефтерот не се никаков доказ дека тие луѓе со сигурност купувале облека од Момировска, а уште повеќе бел прав. - Има многу имиња на познати личности, но ние не можеме врз основа на тоа што се нашле во тефтерот да тврдиме дека и биле муштерии на осомничената - велат наши извори ...
| | веќе видена | слични

Јулијана ИвановскаСрпската пејачка Цеца, нејзината колешка од БиХ Емина Јаховиќ, но и некои познати личности од нашиот џетсет и од естрадата купувале облека од познати марки од илегалниот бутик на скопјанката Персида Момировска - Пепи, која завчера беше уапсена за шверц на два килограма кокаин од Јужна Америка. Момировска имала повеќе од исплатлив бизнис во „дуќанот“ во стан под кирија на улицата Лондонска во скопско Тафталиџе, велат луѓето што ја познавале.- Пепи не само што беше „дистрибутер“ на крадени скапи парчиња облека за нашите познати личности, туку се шушкаше и дека им продава и на познати естрадни ѕвезди од Балканот и пошироко - вели еден нејзин познајник. Речиси две децении Момировска ги облекувала клиентите со скапи парчиња облека од светски познатите фирми како „Армани“, „Версаче“, „Гучи“ за многу пониска цена од реалната. Бизнисот добро цутел во изнајмен стан што се наоѓа на улица Лондонска, во зградата спроти спортската сала „Форца“ во Тафаталиџе 1. Пепи во станот направила вистински салон за ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Локалната полиција, во координација со германските колеги, пресече меѓународен синџир на трговија со дрога, запленувајќи 2 килограми паста кокаин наменета за македонскиот пазар, објави во неделата (14-ти февруари) директорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски. Уличната вредност на дрогата се проценува на околу 200.000 евра. Две лица се обвинети за трговија со дрога во шемата се пренесување на кокаинот од Јужна Америка за Македонија, преку Германија. (MИА, Макфакс, Сител - 14/02/10)
| | веќе видена | слични

Жената која викендов беше уапсена заради продажба на крадена, скапа, брендирана гардероба, но и чист кокаин ... таа жена, газдарица имала тефтер на своите клиенти. Во тефтерот имиња од божемната политичка, естрадна и забавна елита: сопруги на поранешни премиери, банкари и нивни сопруги, спортисти, познати спонзоруши, се облекувале под рака со крадена скапа облека Многу имиња на познати личности од јавниот живот се наоѓаат во телефонскиот именик на Персида Момировска, една од најпознатите продавачки на брендирана облека, која во саботата беше уапсена во Скопје, поради шверц на дрога. Меѓу нив се и сопругата на еден поранешен премиер, повеќемина функционери, пејачи, манекени, нотарки, спортисти.Сопруга на познат фудбалер, ракометарки, сопруга на еден од тројцата најпознати банкари, како и животната сопатничка на познат адвокат. Коста и Олга, Љиља, Виктор, Зеко, Светле, Ганза, Бојан, Маја, Маријана и Андријана, Андријана, Туна, Љупчо, Аврам, Весница, се само дел од имињата во именикот на познатата Пепи која од ...
| | веќе видена | слични

Шпекулациите поврзани со најновата македонска кокаин-кралица се дека ментори и биле двајца браќа од Лисиче - едниот од нив бил полицаец, кој за кратко време се збогатил Познати македонски музички продуценти, кои откриваат нови таленти и се долги години на сцената, сопственици на музички продукции, неколку пејачи кои истовремено и компонираат, познати скопски бизнисмени, политичари и контроверзни шоумени, се само дел од клиентите кои „пазареле“ луксузна облека и по некој грам кокаин кај уапсената скопјанка Персида Момировска -Пепи. Таа во саботата беше приведена од скопско кафуле, под сомнение дека заедно со нејзин пријател, кој се уште е во бегство, се обиделе од Перу преку Германија во Македонија да прошверцуваат во поштенски пакет материја од која со хемиска реакција се добива стопроцентно чист кокаин, на кој малопродажната цена би му се движела околу 200.000 евра. Персида, во џетсетерските кругови попозната како Пепи, повеќе од 15 години, според изворите до кои дојде „Шпиц“, шверцувала скапи ...
| | веќе видена | слични

На списокот на мадам Пепи има 1.000 имиња на познати личности Петнаесет години Персида Момировска, позната како Пепи римјанката ги облекувала ВИП-личностите во земјава со брендирани парчиња, кои влегувале по тајни канали во земјава. Скопјанката е добро позната во џет-сет круговите. Екстравагантната облека, која најверојатно била набавувана од Италија, со години „невидливо“ влегувала во земјава, без да биде царинета. До парчињата од „Версаче“, „Долче Габана“ и „Армани“ пристап имале само одбрани клиенти. Во црниот тефтер на мадам Пепи, кој сега е во рацете на полицијата, се вртат 1.000 имиња на познати личности во земјава, кои плаќале и по 10.000 евра за да имаат некое уникатно парче облека во својот гардеробер. Приведувањето на Персида веќе два дена е топ-тема во јавноста. Најголема вознемиреност предизвикува тефтерот, во кој таа ги заведувала имињата на своите редовни муштерии, нарачките од нив, телефонските броеви и контактите. Како што дознаваме, познатата „бизнисменка“ за препродажба на брендирани ...
| | веќе видена | слични

Ќе пукне ли брука од тефтерот на Пепи? Главен муабет во скопските елитни кругови е дали списокот на Персида Момировска ќе се дознае во јавноста. Кој се бил нејзин муштерија овде во станот број 15 на улица „Лондонска“ во скопски Карпош. Наши извори зборуваат дека многу познати фаци го посетувале импровизираниот бутик. Некои за скапа кошула, бунда, костим, други за неколку грама кокаин. Во црниот тефтер на Пепи стоело името на една поранешна прва дама, актуелни политичарки, директори на банки, казина, адвокати, бизнисмени, царинарници, манекенки, водителки, пејачи - некои од нив можеби само пријатели, но некои и муштерии. Но тефтерот на Момировска криел и нешто друго. Во него пишувало имиња на парови во тајни врски. Првично Момировска ќе треба да објаснува пред судот за вредната пратка во пошта Скопје Два, онаа која ја заплени полицијата, а чинеше 200 илјади евра. Кој и го дал рецептот за кокаинот но и кои биле купувачите. Еден тефтер на клиенти, друг на должници - и оние со длабок џеб не плаќале во ќеш. На ...
| | веќе видена | слични

Во зградата во скопско Тафталиџе се вртеле илјадници евра. Таму се собирал кремот и скопската шема да купи парче брендирана облека. Тука била импровизираната ексклузивна продавница на Персида Момировска, која од вчера е во притвор. Гардеробата ја носела од Италија, а ја продавала во изнајмен стан. Станот е на 4-ти кат. Број 15. До вчера кај неа можеа да доаѓаат само ВИП личности. Не можел секој да и биде муштерија на Персида. Но денеска пред вратата се вртеа новинари. Станот е затворен, внатре нема никој, а ексклузивната гардероба и ја заплени полицијата. Некои од соседите знаеја за бизнисот на најпознатата продавачка на фенси - облека во градот. Само познати имиња и биле клиенти на Пепи. Овој бизнис на Персида и цветал повеќе од 15 години. Но, полицијата не ја уапси за незаконска трговија со облека, туку за шверц на дрога. МВР сега истражува дали Момировска покрај скапата гардероба, на некои од своите клиенти почнала да им продава и кокаин.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратениците на СДСМ и коалицијата се на страната на правдата, на страната на владеењето на правото, силна правна држава и независно судство. Од друга страна е ...
сите 379 | | | веќе видена

Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по разрешувањето на Рашела ...
сите 380 | | | веќе видена

Пратениците денеска ќе гласаат за Законот за ЈО и ќе се распушти Собранието. На 12 април треба да се одржат предвремени парламемнтарни избори. Неизвесно е дали ...
сите 278 | | | веќе видена

Зоран Заев брза да донесе Закон за јавно обвинителство за да не може скандалозните аудио бомби да се користат против него на суд, тврди портпаролот на ...
сите 161 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 347 | | | веќе видена

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува ...
сите 275 | | | веќе видена

Вака другарчиња, не се гради држава во која ќе владее правото, вака само се доградува постоечкиот хибриден режим.Нека ви е на здравје законот на сите што ќе си ...
сите 100 | | | веќе видена

Во Одделението за внатрешни работи Прилеп, вчера во 15 часот, 32-годишна жена од прилепско село пријавила дека нејзината малолетна ќерка била уценувана од лице ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кај Персида кокаин и брендирана гардероба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: