Војна против талибанците и опиумот

Генералите на НАТО изразија задоволство од развојот на вчера почнатата голема офанзива врз градот Марџа, кој претставува упориште на талибанците во Јужен Авганистан. Авганистанската армија, која учествува во операцијата „Муштарак” (Заедно), соопшти дека 20 талибански бунтовници се убиени во борбите. Целта на операцијата не е само ставање крај на владеењето на талибанците, туку, многу поважно, прекин на производството на опиум во покраината. Се проценува дека на тоа подрачје се одгледува афион на површина од 123.000 хектари, што е во самиот светски врв. Во изминатите години, производството на опиум во Авганистан делумно опадна, но тоа повеќе се должи на лошите временски услови отколку на реакциите на сојузниците. Главното место за трговија е токму градот Марџа, од каде што дрогата оди на југ кон Пакистан, или на север, преку поранешните советски републики. Освојувањето на Марџа ќе ја запре трговијата и ќе им ги намали приходите на талибанците. Сепак, би било преоптимистички да се прогнозира дека успехот на ...
| | веќе видена | слични

Силите предводени од САД во Авганистан напредуваат со големата офанзива за истиснување на талибанските милитанти од нивното големо упориште во јужната провинција Хелманд. Околу 15 илјади американски, британски и авганистански трупи се инволвирани во операциите центрирани во градот Марјах, во најголема заедничка операција од почетокот на војната во 2001. година. Напорите за здобивање на довербата на жителите вчера претрпеа голем удар кога две ракети испукани од коалиционите сили ја промашија целта и убија 12 авганистански цивили. НАТО ја презеде одговорноста за инцидентот. Главниот командант, американскиот генерал Стенли МекКристол му се извини на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, кој нареди истрага по инцидентот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Тоа е најголема офанзива од соборувањето на талибанците во 2001. НАТО трупите во јужен Авганистан се борат против бунтовниците. Долго најавуваната акција треба да донесе пресврт во осумгодишната војна во Авганистан. Во американските медиуми може да се чуе и да се види многу за офанзивата во Авганистан. Американските репортери кои ги придружуваат трупите на САД во провинцијата Хелманд известуваат за радијата, телевизиите и големите дневни весници. Од Барак Обама, кој ги испрати војниците таму досега не може ни да се чуе ни да се види нешто. Тоа е впечатливо, зашто американскиот претседател вообичаено го коментира секој чекор на неговата администрација. Обама сега сета работа му ја препушта на неговиот советник за безбедност генералот Џејмс Џоунс. Тој се појави во неделното политичко ток- шоу на телевизијата „Ен Би Си“. „Ова е важен момент, зашто сега за првпат ги спроведуваме сите битни елементи на новата стратегија на претседателот“. Да се освои и да се задржи територијата Неговата нова стратегија за ...
| | веќе видена | слични

Коалициските сили на НАТО и авганистанската армија остваруваат стабилен прогрес во реонот на Марџа во четвртиот ден од најголемата офанзива од почетокот на војната во 2001 година, но крајпатните бомби и импровизираните експлозивни направи значително го забавуваат напредувањето, соопштија официјални лица. Силите на НАТО во неделата во ракетен напад убиле и 12 цивили поради што се стравува дека ќе биде доведена во опасност главната цел на операцијата, а тоа е да се убеди локалното население да соработува со властите на Авганистан, а не со талибанците. - Во бомбардирање во центарот на Марџа загинаа 12 цивили, од кои десетмина се припадници на едно семејство. На американските трупи бил отворен оган од еден објект, на што е одговорено со ракетен напад, но ракетите залутале од курсот и погодиле цивилна куќа на 300 метри од објектот - соопшти капетан Абрахам Сајп од маринскиот корпус. Тој додаде дека главниот командант на силите на НАТО во земјата, американскиот генерал Стенли Мекристал, забранил употреба на ...
| | веќе видена | слични

Марџ и околината, каде меѓународните и авганистанските сили покренаа воена акција против талибанците, речиси потполно се под контрола на сојузничките сили, соопштија авганистански воени извори. „Речиси сите зони во Марџ и Над Алија се под контрола“ рече командантот на авганистанските сили кои учествуваа во воената акција. Тој додаде дека талибанците ја напуштиле зоната, но дека и понатаму постои опасност од експлозивни направи со рачна изработка. Воената акција „Заедно“ почна во петок навечер со истоварување на американски маринци и авганистански војници од хеликоптери во Марџ, во провинцијата Хелманд. Во акцијата учествуваа 15.000 војници. Силите на НАТО во Авганистан вчера соопштија дека 12 цивили се убиени на југот на Авганистан, каде две бомби погодиле една куќа, поради што командантот на силите на НАТО во Авганистан, Стенли Макристал упати извинување до авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Офанзивата беше најавена пред неколку недели и е најголема воена акција на меѓународните сили од ...
| | веќе видена | слични

Откривањето и контролираното детонирање на многубројните импровизирани експлозивни направи поставени во куќите и покрај патот и спорадичните престрелки со талибанските борци и снајперисти го обележуваат третиот ден од операцијата „Моштарак“ (Заедно) - инвазија на 15.000 американски, британски и авганистански војници на градот Марџах и на околината, едно од најголемите упоришта на талибанците и раскрсница за шверцување дрога во таканаречената „зелена зона“ на авганистанската провинција Хелманд. Заедничката операција на авганистанската војска и силите на НАТО, во која учествуваат и војници од Канада, Данска и од Естонија, која е најголема од почетокот на војната во Авганистан пред осум години, почна во саботата кога десетици хеликоптери истоварија војници во центарот на Марџах. Пред почетокот на операцијата, полковникот Мат Безелеј им порача на британските војници дека заминуваат во „срцето на темнината“. - Таму е проклето опасно. Но за тоа се обучувани - им рече тој. Во првите два дена сојузниците успеаја да ...
| | веќе видена | слични

Авганистанските и меѓународните сили целосно воспоставија контрола врз јужниот град Марџа и неговата околина во покраината Хелманд, главното упориште на талибанците познато и како светска "фабрика" на опиум - Сите зони околу Марџа и Над Али се заземени од заедничките сили и се под нивна контрола, им изјави на новинарите генералот Аминула Патиани, главен командант на авганистанските сили ангажирани во операцијата "Муштарак" ("Заедно"). "Талибанците ја напуштија зоната, но заканата од домашно изработени експлозивни направи останува", нагласи тој. Офанзивата, опишана како најголема досега во поглед на користењето на оружје и на војници во осум години војна против бунтовниците во Авганистан, почна петокот спроти саботата. Вториот ден од офанзивата, во јужниот град Марџа десет цивили се убиени во ракетен напад на еден дом, реагираше претседателот на Авганистан Хамид Карзаи и нареди истрага. НАТО ја презеде одговорноста за смртта на 12 цивили. Командантот на ИСАФ за Авганистан, генералот Стенли МекКристал јавно му ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кабул - Две бомби, наменети за талибанските бунтовници, погодиле една куќа во подрачјето Над Али, 300 метри подалеку од планираната цел, се наведува во соопштението на заедничката команда на НАТО во Авганистан.Тоа е една од несаканите последици на големата офанзива под името „Муштарак“, чија цел е да се поразат талибанците во провинцијата Хелманд, во јужниот дел на Авганистан. Сојузниците во Авганистан нагласија дека почнале операција во која клучна улога имаат војниците на националната војска на Авганистан. (МИА)
| | веќе видена | слични

КАБУЛ, 15 февруари (АП) - Генералите на НАТО се задоволни од досегашниот тек на голема офанзива врз градот Марџа, кој претставува упориште на талибанците во Јужен Авганистан. Големата операција почна завчера.Според офицери на Авганистанската армија, која учествува во операцијата "Муштарак" или "Заедно", убиени биле 20 талибански бунтовници.Официјален Лондон објави дека загинал и еден британски војник, а НАТО вчера објави дека петмина припадници на меѓународните сили се загинати, од кои тројца Американци.Во операцијата учествуваат 15.000 припадници од силите на НАТО и 2.500 авганистански војници.Портпаролот на британската армија, генерал Гордон Месинџер, 24 часа по почетокот на акцијата, изјави дека британските и генералите на НАТО се многу задоволни од развојот на операцијата.Сепак, НАТО и авганистанските војници напредуваат многу бавно поради големиот број поставени експлозиви покрај патиштата. Цивилното население главно е евакуирано.
| | веќе видена | слични

Меѓународните сили во Авганистан почнаа голема офанзива против талибанските бунтовници во провинцијата Хелманд Меѓународните сили на НАТО, кои завчера почнаа голема офанзива против талибанските бунтовници во Авганистан, убија 12 авганистански цивили во несреќен случај, откако две ракети ја промашија целта и погодија цивилна куќа во градот Марџа. Претставник на меѓународните сили изјавил дека двете ракети ја промашиле целта за 300 метри и, за жал, ја погодиле куќата во која имало над десетина цивили. Командантот на НАТО во Авганистан, американскиот генерал Стенли Меккристал, изразил длабоко жалење за инцидентот и ветил итна истрага за утврдувањето на причините за несреќниот случај. Како што пренесува АФП, во досегашниот тек од офанзивата „Муштарак“, во која учествуваат 15.000 коалициски и авганистански војници, биле убиени најмалку 30 талибански бунтовници, како и тројца меѓународни војници. Според информациите од теренот, талибанските бунтовници даваат жесток отпор на коалициските напади, кои се насочени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 675 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Војна против талибанците и опиумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: