Швајцарскиот Хари Потер роден за големи натпреварувања

во кариерата Симон Аман со два убедливи скока и рекорд на малата скокалницата (108 м.) го однесе третиот златен олимписки медал, потврдувајќи дека е роден за големи натпреварувања. Во Солт Лејк Сити 2002 година како анонимец славеше на двете скокалници, а во Ванкувер дојде како водечки во Светскиот куп и петкратен овосезонски победник. Швајцарскиот „Хари Потер“ токму на олимписката смотра доби посебна инспирација, оставајќи ги зад себе Полјакот Адам Малиш и Австриецот Грегор Шлирензауер. „Не можам да пронајдам зборови со кои би ја опишал оваа ситуација. Лудо. Максимално сум сконцентриран на натпреварувањата и на тој начин успеав да ги анулирам проблемите при доскокот, со кои секогаш се борам“, кажа пресреќниот Аман, кој на тренингот пред натпреварувањето неколку пати доскокна на двете скии, но кога беше најпотребно му успеа телемаркот. На Игрите во Солт Лејк Сити новинарите го споредуваа со Хари Потер - првенствено поради необичните очила кои ги носеше, детското однесување и израз на лицето, способноста ...
| | веќе видена | слични

Пред осум години во Солт Лејк Сити, Симон Аман ги покори двете скокалници и набргу падна во заборав откако не успеа да го надгради овој свој сензационален успех. Швајцарскиот феномен, во меѓувреме, созреа и кога во саботата го освои првиот златен медал на ЗОИ во Ванкувер со најдобриот резултат на малата скокалница, тоа веќе беше триумф на голем фаворит и лидер во Светскиот куп. Заборавајќи на фијаското од Торино пред четири години, Аман сега е на исто рамниште со легендарниот Мати Никенен. И сега, конечно, може да се ослободи од непосакуваниот прекар Хари Потер, со кој се алудираше на магијата со која ги освои првите две олимписки титули. - Секој златен медал е важен и задачата да се освојат станува се потешка, особено кога со себе носиш толку многу сеќавања. Многу мисли ти поминуваат низ главата кога стоиш на врвот на скокалницата и искуството од пред осум години многу ми помага да си ја разбистрам главата - вели 28-годишниот Аман.Со скоковите од 105 и 108 метри, Аман ги одби налетите на ветераните Малиш и ...
| | веќе видена | слични

Швајцарецот славеше на двата натпревари во 2002 година, а во саботата третпат се позлати на малата скокалница на ЗОИ во Ванкувер Ски-скокачот Симон Аман (28) го освои првиот златен медал за Швајцарија на Зимските олимписки игри во Ванкувер, откако победи на малата скокалница, во саботата. Тоа е трет негов златен медал од олимписки игри, по двата триумфа во 2002 година. - Немам зборови. Лудница. Ова е мојот трет златен медал. Неверојатно - изјави возбудениот Аман, со прекарот Хари Потер. Аман водеше тесно по првата серија, но во втората скокна најдолго тој ден, 108 метри и беше недофатлив за второпласираниот Адам Малиш (32) од Полска и за третиот, Австриецот Грегор Шлиренцауер. Најголемото разочарување го направи австрискиот тим, кој ги има четири од петте најдобри сезонава, но во Ванкувер ги освоија третото, осмото, 11-то и 19-то место. Најавите се дека Шлиренцауер ќе доминира на големата скокалница, оти подобро се снаоѓа кога има подолг лет. На табелата со освоени медали поведоа САД со по едно злато и ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот ски-скокач, 28-годишниот Симон Аман, го освои првиот златен медал на Олимписките игри во Ванкувер, триумфирајќи во натпреварите на малата скокалница. Моментно водечкиот во генералниот пласман во Светскиот куп, славеше со скокови од 105 и 108 метри и со 276.5 освоени бодови, седум повеќе од второпласираниот Адам Малиш од Полска (103,5 и 105 м). Третото место и бронзениот медал му припаднаа на Австриецот Грегор Шлирензауер со скокови од 101,5 и 106,5 метри. На Аман ова му е трето олимписко злато. Претходно, Швајцарецот победи на двете скокалници на ЗОИ во Солт Лејк Сити во 2002 година. - Многу ми помогна искуството што го имам од пред осум години од Солт Лејк Сити. Тоа ми помага да го разбистрам умот бидејќи пред секој скок многу размислувам и ги разгледувам сите можности. Максимално сум концентриран при скоковите. Трагедијата што му се случи на Камариташвили ме натера да сфатам дека животот никогаш не е онаков каков што го замислуваме. И затоа сакам да уживам во овие прекрасни моменти - изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 904 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Швајцарскиот Хари Потер роден за големи натпреварувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: