Киев: Украина планира да испрати десетици пилоти на обука за Ф-16

5 копии

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека моментално се активни „само 30 отсто од трупите“ резервирани за контраофанзивата. Тој додаде дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тој додаде дека се загрижени поради недостатокот на воздушна доминација на Украина и супериорните руски борбени авиони и противвоздушна одбрана. „Сепак, и ...
| | веќе видена | слични

„Мораме да продолжиме, особено за да ја направиме контраофанзивата започната пред неколку дена што е можно поефективна“, рече Макрон. „Нема сомнеж дека Италија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Франција, Белгија, Кипар, Естонија и Унгарија потпишаа писмо со намери за заедничко купување на француските системи за воздушна одбрана „Мистрал“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Белгија ќе се приклучи во француско-германскиот проект за борбени авион од новото поколение Future Combat Air System (FCAS), изјави францускиот претседател ...
| | веќе видена | слични

„Кога зборуваме за противвоздушна одбрана, би згрешиле доколку побрзаме да го зголемиме капацитетот. Прашањето е пред сè стратешко“, рече Макрон на маргините ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Франција го оспорува планот предводен од Германија за изградба на европски систем за воздушна одбрана, што е уште еден знак на тензија околу тоа како Европа ...
| | веќе видена | слични

Домаќин на средбата во Париз на европските министри за одбрана и претставници на 20 европски земји беше францускиот министер за вооружени сили, Себастиен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или непочитувањето на принципите на Организацијата е ...
сите 470 | | | веќе видена

ЛАВРОВ СО ЖЕСТОК ГОВОР Шефот на руската дипломатија кој присуствува на пленарната седница на 30. Министерски совет на ОБСЕ во Скопје имаше жесток говор и силни ...
сите 202 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 87 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 352 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Киев: Украина планира да испрати десетици пилоти на обука за Ф-16

Од:
До кого (е-маил):
Порака: