Бундестагот даде недвосмислена поддршка за нашето членство во ЕУ, истакна Ковачевски


Премиерот Димитар Ковачевски ја поздравува одлуката на германскиот Парламент кој усвои резолуција со која ги потврдува македонската култура, јазик, идентитет. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот рече дека сега прашањето на проширувањето не е „кога“, зашто колку побрзо, толку подобро, а тоа го кажал повеќе пати. Прашањето е поврзано со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на денешната прес-конференција истакна дека „досега, опозициската ДПМНЕ нема поддржано ниту една важна стратешка одлука ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„ДПМНЕ нема поддржано ниту една државничка одлука досега. Беа против членството во НАТО, против Договорот со Грција, не го поддржаа продолжувањето на ...
| | веќе видена | слични

Во анкетата спроведена од редакцијата, безмалку никој не беше против внесувањето други малцинства во Уставот, вклучувајќи ги и Бугарите, но уставната формула ...
| | веќе видена | слични

„Вклучувањето на бугарското малцинство во Преамбулата на уставот е дел од преговарачката рамка, што Македонија ја склучи со 27 земји-членки на Европската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со определбата на македонската Влада за европскиот пат, за целта за членство во ЕУ, како долгорочна стратешка цел на земјата, Владата се определи и за ...
| | веќе видена | слични

Претпладнево премиерот Димитар Ковачевски остварил телефонски разговор со новиот премиер на бугарија, Николај Денков.„Ковачевски му го честиташе мандатот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постои оптимизам дека европската перспектива може да стане реалност со заедничка одговорност на сите парламентарни партии, затоа што членството во ЕУ е ...
| | веќе видена | слични

Историската шанса мора да се искористи, после скоро една година откако ги започнавме преговорите со ЕУ, имаме реална шанса да бидеме во пакетот на држави кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен синоќа замина за Израел бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Блинкен рече дека ќе биде ...
сите 594 | | | веќе видена

Со надеж за среќен крај, четврти ден т рае потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која исчезна во понеделникот (27.11.), околу 7.30 часот наутро, ...
сите 177 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 221 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бундестагот даде недвосмислена поддршка за нашето членство во ЕУ, истакна Ковачевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: