Петровска од Брисел: Финансиските импликации за одбраната не се трошок, напротив тие се инвестиција

Финансиските импликации врз буџетот во делот на одбраната не треба да се гледаат како трошење, туку напротив како инвестиција во одбраната, заради тоа што ...
| | веќе видена | слични

„До 2029 година се планира да се потрошат околу 900 милиони евра за набавка на оружје.“ – изјави заменик-министерот за одбрана Тирон Јахјага во емисијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италија тешко ќе ја исполни целта на НАТО за трошоците за одбрана, доколку Европската унија одбие да дозволи одредена буџетска флексибилност, изјави ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер вели дека Германија нема веќе капацитет за дополнителни уплати во буџетот на ЕУ. Ситуацијата со буџетот во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германија „веднаш“ ќе и достави уште 64 системи за противвоздушна одбрана Патриот на Украина, изјави германскиот министер за одбрана на вториот ден од средбата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска изјави дека Украина ќе добие дополнителна хуманитарна помош во висина од 205 милиони долари. Блинкен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија „веднаш“ ќе му достави на Киев уште 64 ракети за противвоздушна одбрана „Патриот“, најави денеска германскиот министер за одбрана Борис Писториус на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска информира за средбите и разговорите со министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, во рамки на ...
| | веќе видена | слични

Останато

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е ...
сите 178 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 81 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ лидерска средба е прифатлива за понеделник после 11 часот на која би се разговарало за конечно прецизирање на датум за избори, прифаќање на ...
сите 341 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петровска од Брисел: Финансиските импликации за одбраната не се трошок, напротив тие се инвестиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: