Украина: Русија пружа силен отпор


Командантот на копнените сили на украинската армија Александар Сирски ја нарече ситуацијата на фронтот комплексна, бидејќи е тешко да се надмине руската ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Украинската воздушна одбрана, денеска, во раните утрински часови, собори 13 руски крстаречки ракети насочени кон воен аеродром во западниот регион Хмељницки, ...
| | веќе видена | слични

Украинските вооружени сили ја прекинаа руската офанзива кон градовите Купјанск и Лиман на истокот на земјата и напредуваат на југ, изјави во петокот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од рано утринава завиваат сирените за воздушна опасност на повеќе места ширум Украина, предупредувајќи за напади со руски ракети и беспилотни летала. На ...
| | веќе видена | слични

Ракетите биле лансирани од руски стратешки бомбардери од област кај Каспиското Море, се наведува во соопштението, пренесено од британските медиуми. Сирените за ...
| | веќе видена | слични

На каналите на Телеграм има објави за експлозии во неколку региони, од Лавов на запад, до Херсон на југ, но нема потврди за жртви, пишуваат британските ...
| | веќе видена | слични

Воениот полигон Криволак ќе биде терен на кој своите вештини ќе ги усовршуваат украински војници. Министерката за одбрана во интервју за украински медиум вели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е ...
сите 179 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 82 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ лидерска средба е прифатлива за понеделник после 11 часот на која би се разговарало за конечно прецизирање на датум за избори, прифаќање на ...
сите 329 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина: Русија пружа силен отпор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: