САД, Велика Британија, Холандија и Данска испраќаат стотици проектили во Украина

САД, Велика Британија, Холандија и Данска објавија партнерство за испраќање одбранбена опрема во Украина, вклучително и стотици проектили. Во заедничката ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека моментално се активни „само 30 отсто од трупите“ резервирани за контраофанзивата. Тој додаде дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тој додаде дека се загрижени поради недостатокот на воздушна доминација на Украина и супериорните руски борбени авиони и противвоздушна одбрана. „Сепак, и ...
| | веќе видена | слични

„Мораме да продолжиме, особено за да ја направиме контраофанзивата започната пред неколку дена што е можно поефективна“, рече Макрон. „Нема сомнеж дека Италија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Франција, Белгија, Кипар, Естонија и Унгарија потпишаа писмо со намери за заедничко купување на француските системи за воздушна одбрана „Мистрал“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Киев е во преговори со западните производители на оружје за зголемување на производството, вклучително и во самата Украина, и би можел да потпише договори во ...
| | веќе видена | слични

Белгија ќе се приклучи во француско-германскиот проект за борбени авион од новото поколение Future Combat Air System (FCAS), изјави францускиот претседател ...
| | веќе видена | слични

„Кога зборуваме за противвоздушна одбрана, би згрешиле доколку побрзаме да го зголемиме капацитетот. Прашањето е пред сè стратешко“, рече Макрон на маргините ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот заменик министер за стратешка индустрија Сергеј Бојев изјави дека Киев е во преговори со западни компании за производство на оружје на украинска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан за односите помеѓу Бугарија и Македонија и барањето на источниот сосед да го измениме Уставот за да ги продолжиме преговорите со ЕУ, шефот на руската ...
сите 525 | | | веќе видена

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине ...
сите 264 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од ...
сите 106 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 372 | | | веќе видена

Викендов во Македонија значителен пораст на дневните температури Денеска во текот на целиот ден нѐ очекува променливо облачно време со подолги сончеви периоди, ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД, Велика Британија, Холандија и Данска испраќаат стотици проектили во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: