Премиерот на Косово Албин Курти утре ќе учествува во „Форумот за дијалог во Преспа“ во Струга – на 15 април беше во посета и во Тетово


„Премиерот на Косово Албин Курти утре, на 16 јуни ќе учествува во ‘Форумот за дијалог во Преспа’ во Струга.“ – јави ТВ Алсат. ТВ Алсат пишува: Од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на Преспа форумот истакна дека војната во Украина ја врати геополитиката во фокусот, па геополитичкиот начин на ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, во своето обраќање на Преспа форумот истакна дека НАТО и ЕУ, како меѓународни организации што се основани на споделени ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Ковачевски и неговиот колега од Црна Гора Дритан Абазовиќ на втората панел дискусија порачаа дека никогаш појасни не биле пораките од стратешките ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Северна Македонија нема многу време за губење, бидејќи не знаеме што ќе се случи, имајќи ја предвид војната во Украина. Доколку сега ги отворите кластерите ...
| | веќе видена | слични

Неопходно е да се забрза процесот на евроинтеграција на земјите од регионот, бидејќи светот се наоѓа на крстопат, а Западен Балкан остана неприсоединет кон ...
| | веќе видена | слични

Нордиските и балканскиот земји имаат многу сличности, минале лош период на конфликти, мали по територија, но здружени имаат влијание на меѓународната сцена, ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во Струга изјави дека НАТО и Европската унија, како меѓународни организации засновани на заеднички вредности, ...
| | веќе видена | слични

На земјите од Западен Балкан не им е потребна дополнителна институција што ќе работи на унапредување на регионалната соработка, туку политичка волја, затоа што ...
| | веќе видена | слични

Годинешниот „Преспа форум“ е особено важен, бидејќи се означува петтата годишнина од потпишување на Преспанскиот договор, којшто значи траен мир, стабилност и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција, туку предлог, идеја за која бараме да се дискутира и да се ...
сите 390 | | | веќе видена

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов изјави дека рускиот опозициски лидер Алексеј Навални починал од природна смрт. „Веројатно ќе ве ...
сите 463 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СДСМ уште еднаш ја докажале својата неспособност. Како што истакнуваат од партијата, помпезното пречекување на обрасци на граница ...
сите 357 | | | веќе видена

Владимир Блажев од ДНК преку фејсбук информира дека утре во 22 часот завршува лицитацијата на нивната награда Златна бубамара, за хуманитарната помош за ...
сите 193 | | | веќе видена

Невообичаено топлото време за овој период од годината, благодарение на топлиот метеоролошки феномен „Ел Нињо” ќе продолжи и во текот на следната недела, ...
сите 183 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот на Косово Албин Курти утре ќе учествува во „Форумот за дијалог во Преспа“ во Струга – на 15 април беше во посета и во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: