Македонија и официјално во рецесија

Државниот завод за статистика денеска објави 1,4 отсто пад на бруто домашниот производ во последните три месеци. Заедно со намаленото производство 0,9 отсто во првите три месеци од годинава, станува и официјално дека македонската економија е во рецесија. Најголем пад во производството во вториот квартал годинава забележале рударството, преработувачката индустрија и енергетскиот сектро со 13,6 отсто. Потрошувачката на домаќинствата, вклучувајќи ги и непрофитните институции кои им служат на домаќинствата во второто тромесечии во однос на истиот период лани е намалено за 3,6 отстo. Намалување има и кај увозот, тој бележи пад од 28,5 отсто.
| | веќе видена | слични

Останато

Група пратеници предлагаат да се формира Анкетна комисија во Собранието, за утврдување на прекршување на законите и злоупотреба на работењето во СЈО, која ќе ...
сите 680 | | | веќе видена

Адвокатката на Јанева вели дека таа има сериозни психички проблеми и се наоѓа под терапија во притвор, а Катица Јанева од притвор си потпишува наредби по кои ...
сите 534 | | | веќе видена

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) го поддржува јавниот протест кој ќе се одржи во среда на 18 септември, инициран ...
сите 175 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари од Алијансата за Албанците во општинскиот Совет ја презеде контролата од СДСМ и ДУИ.Нов претседател на Советот на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија и официјално во рецесија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: