Македонија и официјално во рецесија

Државниот завод за статистика денеска објави 1,4 отсто пад на бруто домашниот производ во последните три месеци. Заедно со намаленото производство 0,9 отсто во првите три месеци од годинава, станува и официјално дека македонската економија е во рецесија. Најголем пад во производството во вториот квартал годинава забележале рударството, преработувачката индустрија и енергетскиот сектро со 13,6 отсто. Потрошувачката на домаќинствата, вклучувајќи ги и непрофитните институции кои им служат на домаќинствата во второто тромесечии во однос на истиот период лани е намалено за 3,6 отстo. Намалување има и кај увозот, тој бележи пад од 28,5 отсто.
| | веќе видена | слични

Останато

Долго време ракоплескаа стоејќи. Оваа сцена беше повторувана неколкупати синоќа за време на четиричасовниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 303 | | | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 229 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија и официјално во рецесија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: