Лајчак по посетата на Приштина и Белград: Се надевавме на подобри резултати, тензиите сѐ уште се високи


Специјалниот претставник на ЕУ во дијалогот, Мирослав Лајчак, зборуваше од Брисел по средбите што ги имаше минатата недела заедно со американскиот емисар ...
| | веќе видена | слични

Припадници на косовската полицијата утрово уапсиле србин од Лепосавиќ за кој велат дека е вмешан во нападот врз новинарите во Лепосавиќ на 16 јуни. Уапсениот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Портпаролот на ЕУ Петер Стано денеска изјави дека датумот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти се уште не е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, побара од Србија да ги ослободи тројцата уапсени припадници на косовската полиција, а на косовскиот премиер Албин Курти му ...
| | веќе видена | слични

Ако Белград не ги ослободи косовските полицајци, Албанија ќе ги залади односите со Србија, се закани албанскиот премиер Еди Рама. Тој предупреди дека ќе има ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Тома Фила денеска изјави дека косовскиот премиер, Албин Курти, не сака војна меѓу Албанците и Србите, туку меѓу НАТО и Србија, што, доколку се случи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека доколку Србија наскоро не ги ослободи тројцата неодамна уапсени косовски полицајци, тоа ќе значи враќање на ...
| | веќе видена | слични

ЕУ очекува српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на приштинските институции Албин Курти да одговорат без предуслови на поканата на високиот ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ не испратил писмо до ЕУЛЕКС за околностите на апсењето на тројцата косовски полицајци, соопшти денеска ЕУЛЕКС и додаде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е ...
сите 178 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 81 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ лидерска средба е прифатлива за понеделник после 11 часот на која би се разговарало за конечно прецизирање на датум за избори, прифаќање на ...
сите 341 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лајчак по посетата на Приштина и Белград: Се надевавме на подобри резултати, тензиите сѐ уште се високи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: