„Журнал“: Ќе биде опасно за функционирањето на државата, ако ВМРО ДПМНЕ и СДСМ формираат етнички чиста Влада, без албанска партија!


„Уставните измени во * Македонија, кои се бараат заради отворање на преговорите со Европската унија, предизвикаа хаос на политичката сцена. Мицкоски прифати ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ оценува дека се вредни за разгледување сите барања, очекувања или услови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска во гостувањето на македонското радио изјави дека уставните измени ги ...
| | веќе видена | слични

Најверојатно утре, а најдоцна до крајот на неделава Владата треба да ги усвои уставните измени поврзани со преговарачката рамка, за потоа и официјално да почне ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ковачевски не може да се оттргне од прегратките на ДУИ, затоа бега од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ, кои значат заштита на идентитетот и интеграција во ЕУ, се вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го повика ВМРО-ДПМНЕ да опстои на искажаното на прес-конференцијата по лидерската средба одржана на 7 јуни и заеднички да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Инцијативата со предлог уставните измени е во Влада по што таа ќе се испрати во Собранието, изјави денеска во гостување во вестите на Канал 5 Телевизија, ...
| | веќе видена | слични

-Предлог иницијативата за уставни измени веќе од минатата недела е во владина постапка и најверојатно утре ќе биде разгледана и усвоена на Влада, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тони Јаревски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека преговорите за новата влада се во тек со задоволително темпо и базирана на принципи. за 10 дена ...
сите 325 | | | веќе видена

Делегатите од Карпош, Битола и Куманово се оние чие отсустуво на конгресот на СДСМ, на кој Димитар Ковачевски требаше да реферира за историски најголемиот ...
сите 274 | | | веќе видена

На конференцијата предвидено е учество на шефови на држави и влади, претставници на меѓународни организации, на бизнис и граѓанскиот сектор.Предвидено е ...
сите 123 | | | веќе видена

Денеска (10.06.2024) во 04.15 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека на регионалниот пат Гостивар – с.Падалиште, во с.Беловиште, патничко ...
сите 217 | | | веќе видена

За резолуцијата има 14 гласа, Русија беше воздржана и никој не гласаше против резолуцијата.Планот за прекин на огнот на американскиот претседател Џо Бајден би ...
сите 206 | | | веќе видена

Грција се подготвува за првиот топлотен бран годинава, кој според најавите треба да започне утре, вторник, со температури над 40 степени и „многу висок“ ризик ...
сите 262 | | | веќе видена

Бајден го изјави ова за време на посетата на гробиштата на американските војници во Белу, Франција, каде што присуствуваше на 80-годишнината од истоварувањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Пратеникот Сашко Јанчев, во однос на измените во ЗОРОДУ и отворањето на министерство за енергетика, рударство и минерални суровини, потсети на седницата во ...
сите 77 | | | веќе видена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека официјална Москва ги следи изборите за Европскиот парламент. Тој изјави дека мнозинството во парламентот ќе ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Журнал“: Ќе биде опасно за функционирањето на државата, ако ВМРО ДПМНЕ и СДСМ формираат етнички чиста Влада, без албанска партија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: