Нестабилната политичка и економска ситуација, не дава можност да се проектираат повисоки стапки на раст на подолг период


Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини е прилично скептичен во однос на тоа дали економијата може да достигне повисоки стапки на раст до крајот на ...
| | веќе видена | слични

Властите се уверени дека се на висина на задачата во однос на спревувањето со инфлаторните шокови, и подобрување на бизнис климата. Мерките кои Владата ги ...
| | веќе видена | слични

Од еден самит на НАТО до друг самит на Алијансата, европските лидери добиваат јавна и гласна порака од Вашингтон која гласи „ зголемете ги трошоците за одбрана ...
| | веќе видена | слични

Весна Попоска Неопходно е да се стандардизира нормативната рамка, односно националниот правен систем да ја препознае и признае критичната инфраструктура како ...
| | веќе видена | слични

Глобалната иницијатива против транснационалниот организиран криминал (ГИ-ТОК) има за цел да добива информации околу организираниот криминал и корупција, да ги ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Инфлацијата е во надолна линија и ова го потврдуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика кои покажуваат дека од 19,8% во октомври 2022 ...
| | веќе видена | слични

Првичните исклучително позитивни бројки од првиот квартал, на македонскиот туризам му остави широк простор за уште поамбициозни проекции за следниот период од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На почетокот на наредната година минималната плата ќе се зголеми за најмалку 10 отсто, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Инфлацијата во ...
сите 312 | | | веќе видена

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во вечерашното гостување во централниот Дневник на Сител ТВ, одби да ја коментира пораката која екс премиерот ...
сите 163 | | | веќе видена

На конструктивната средба со Габриел Ескобар, американскиот специјален претставник за Западен Балкан и заменик-помошник на државниот секретар за Европа и ...
сите 186 | | | веќе видена

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, порача дека Европската Унија ја осудува воената операција на Азербејџан против ...
сите 190 | | | веќе видена

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, за „Тема на денот“ во дневникот на Сител, изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не била пообединета од тоа што е ...
сите 160 | | | веќе видена

Од сите небулози најјако е дека испадна како најточно дека војната се случила пошто ДУИ не била дел од приватизација, коментира Ивор Мицковски за интервјуто на ...
сите 15 | | | веќе видена

Велосипедист, малолетник е тешко повреден откако го удрило возило „нисан“, по што бил пренесен во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Несреќата се случила вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Како функционира црниот пазар за препродажба на цитостатици? Во 2016 година истражувачка новинарка Алисија Хернандез од медиумот „Армандо“ во Венецуела, почна ...
сите 86 | | | веќе видена

Можеби примерот со дведецениската блокада на Македонија, најпрво од Грција, потоа од Франција, а сега и од Бугарија, е најдобриот показател како се користи ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нестабилната политичка и економска ситуација, не дава можност да се проектираат повисоки стапки на раст на подолг период

Од:
До кого (е-маил):
Порака: