Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на ...
| | веќе видена | слични

Војската на Украина соопшти дека спасила, а потоа и заробила пет руски војници кои се давеле во областите поплавени по уривањето на браната Каховка. Објавена е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

ОН предупредија дека уништувањето на браната на Дњепар ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на храната, ќе ја зголеми нејзината цена и може да го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Главната украинска хидроенергетска компанија „Укрхидроенерго“ соопшти дека четири области ќе имаат краткорочни проблеми со водоснабдувањето поради уништувањето ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации денеска објавија дека уривањето на браната Каховка од советската ера на реката Дњепар ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Големината на поплавената територија во регионот Херсон како резултат на уништувањето на браната Каховка е речиси преполовена, но експертите и официјалните ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постојат повеќе нивоа на проверка на усогласеност на законите, вклучувајќи ги и тие преку Европската Унија, а Северна Македонија треба да се погрижи нејзините ...
сите 191 | | | веќе видена

Раководството на етничките Ерменци на отцепениот Нагорно-Карабах денес рече дека сè уште нема конкретни резултати од разговорите со Азербејџан за можни ...
сите 213 | | | веќе видена

СДСМ, ДУИ и претседателот Пендровски не ги демантираат информациите на повеќе медиуми дека се случила средба на која највисоките луѓе во власта се договориле ...
сите 199 | | | веќе видена

Според податоците од Централниот регистар, зетот за ќерка на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Куштрим Смајлај, на почетокот на 2022 година направил заедничка фирма ...
сите 107 | | | веќе видена

Во Полициската станица Гостивар, синоќа, во 1.30 часот, било пријавено дека на улицата Балиндолска во Гостивар, Р. Џ. (29) од Гостивар, управувајќи четирицикл, ...
сите 94 | | | веќе видена

Украина и САД се договорија да започнат заедничко производство на оружје во чекор што ќе му овозможи на Киев да започне со производство на системи за ...
сите 123 | | | веќе видена

Целта на власта е да се покрие криминалот и корупцијата кои што владеат буквално во секоја сфера на нашето општествено живеење затоа што ценат дека со ...
сите 101 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го повика генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да спречи вовлекување на претставници на структурите ...
сите 224 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: