Шојгу: Одбивме голем украински напад на југ, тие мораа да се повлечат со големи загуби

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека неговите сили одбиле голем обид на украинските војници да ја пробијат линијата на фронтот во ...
| | веќе видена | слични

Приближно една недела во контраофанзива за која Киев се надева дека ќе го сврти текот на речиси 16-месечната руска инвазија, украинските сили продолжуваат да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Украинската контраофанзива резултираше со ослободување на седум села кои претходно беа под руска окупација, изјави Олекси Хромов, портпарол на Генералштабот на ...
| | веќе видена | слични

„Вратена е контролата на 100 квадратни километри украинска територија. Украинските единици продолжуваат со нападите на север и на југ од Бахмут, градот во ...
| | веќе видена | слични

Грозоморните сцени сведочат за жестокоста на борбите кога украинските војници го вратија Сторожево и неколку други села во изминатите неколку дена како дел од ...
| | веќе видена | слични

Руското Министерство за одбрана тврди дека нивните сили ги одбиле украинските офанзивни операции во областа Запорожје. „Во правец на Јужно-Доњецк, единиците на ...
| | веќе видена | слични

Воениот аналитичар Конрад Музика, со седиште во Полска, рече дека контраофанзивата „првично поминала доста добро“, но бил загрижен дека по речиси една недела ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тешка сообраќајна незгода се случила на патот во село Враништа, Струшко, при што млад возач со своето возило излетале од патот и завршил во Специјалната ...
сите 434 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 336 | | | веќе видена

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала, по средбата со нејзиниот грчки колега, Гиоргиос Герапетритис, во рамки на заседанието на ...
сите 11 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена

Седумдесет и пет прекршоци се констатирани при акциска контрола на Министерството за внатрешни работи со цел зголемување на безбедноста на учениците, односно ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шојгу: Одбивме голем украински напад на југ, тие мораа да се повлечат со големи загуби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: