Висок ризик од мини додека жителите бегаат од Херсон поради поплавите


Регистрирани првите жртви од поплавите во Херсон. „Пробивањето на голема брана во јужна Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето на нагазни мини“ – ...
| | веќе видена | слични

Посмртните останки на војниците кои загинале во голема битка пред 80 години се потсетување на бурното минато на областа. Исушувањето на една од најголемите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Украинските сили гранатираа станбена област во градот Нова Каховка, при што е повредено едно лице, јавија светските агенции, цитирајќи ја градската управа ...
| | веќе видена | слични
9 копии

ОН предупредија дека уништувањето на браната на Дњепар ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на храната, ќе ја зголеми нејзината цена и може да го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Главната украинска хидроенергетска компанија „Укрхидроенерго“ соопшти дека четири области ќе имаат краткорочни проблеми со водоснабдувањето поради уништувањето ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации денеска објавија дека уривањето на браната Каховка од советската ера на реката Дњепар ќе има огромно влијание врз глобалната безбедност на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во неделата (11-ти јуни) рече дека ѝ е потребен поширок пристап околу нуклеарната централа Запорожје за да ги ...
| | веќе видена | слични

Дописникот на „Киев Пост“ Џејсон Џеј Смарт објави видео на Твитер на кое се гледаат човечки черепи и коски кои датираат од Втората светска војна. По ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 13 млади луѓе загинаа во денеска во раните утрински часови во пожар што избувна во познат ноќен клуб во Мурсија, на југоистокот на Шпанија. Оваа ...
сите 52 | | | веќе видена

ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ГО ИСТРАЖУВААТ СКАНДАЛОТ НА ОНКОЛОГИЈА Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за ...
сите 104 | | | веќе видена

Во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае лишен ...
сите 60 | | | веќе видена

Француските власти синоќа изразија жалење што Азербејџан дозволи мисија на ОН во Нагорно-Карабах дури по егзодусот на повеќе од 100. 000 Ерменци, јави Бета. ...
сите 206 | | | веќе видена

Припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата, мотивирани, посветени ...
сите 190 | | | веќе видена

Човекот во чиј подрум МВР најде дрога е началник за киќриминалистички истраги и екс истражител на СЈО (Специјалното јавно обвинителство) тврдат извори во ...
сите 360 | | | веќе видена

ПЕТ ГОДИНИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА Поранешниот премиер Зоран Заев на Фејсбук денеска објави дека 30 септември 2018 година е важен ден во ...
сите 63 | | | веќе видена

Министерот за одбрана на Косово, Ејуп Маќедонци, изјави дека Владата на Косово обезбедила докази и факти кои докажуваат дека она што се случи минатата недела, ...
сите 584 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Висок ризик од мини додека жителите бегаат од Херсон поради поплавите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: