Шведска, Турција и Финска ќе разговараат за шведското членство во НАТО

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Доколку украинската контраофанзива биде успешна тоа би можело да го натера рускиот претседател Владимир Путин да седне на преговарачка маса, изјави генералниот ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес рече дека Украина напредува во својата контраофанзива против руските напаѓачи и предвиде дека лидерите на ...
| | веќе видена | слични
5 копии
4 копии
4 копии

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен изрази надеж дека успешната украинска контраофанзива против руските сили би можела да го принуди рускиот ...
| | веќе видена | слични

- Успешната контраофанзива може да направи две работи: да ја зајакне позицијата на Украина на преговарачката маса и да го натера Путин конечно да преговара за ...
| | веќе видена | слични

Со тоа што ќе стане членка на НАТО, Украина ќе се најде под заштитниот чадор на членот 5 од Вашингтонскиот договор, кој вели дека нападот врз еден сојузник се ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е премногу рано да се зборува за напредокот на украинската контраофанзива, наведувајќи дека Вашингтон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вистинска трагедија се случила вечерва во Гевгелија, каде повозрасен гевгеличанец го убил својот брат и неговата сопруга, односно снаата. Како што информираат ...
сите 484 | | | веќе видена

Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Новата мерка на Владата предводена од СДСМ за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава ...
сите 261 | | | веќе видена

Променливо облачно, на повеќе места нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме, прогнозира за утре Управата за ...
сите 169 | | | веќе видена

Во вечерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски кој што истакна дека власта е очајна и во ...
сите 363 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 263 | | | веќе видена

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со својот ...
сите 254 | | | веќе видена

Утрово во периодот од 00:00 до 04:00 при спроведена акциска контрола на МВР за присуство на малолетници во угостителски објекти на територија на цела држава по ...
сите 90 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шведска, Турција и Финска ќе разговараат за шведското членство во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: