ЕДНА ОД ШЕСТ ПРОФЕСИИ Е ПОГОДЕНА ОД НЕДОСТИГ НА РАБОТА: На Германија и недостасуваат квалификувани работници

Едно од шест професии во Германија страда од недостаток на квалификувани работници, се вели во извештајот објавен во петокот на националната агенција за труд. ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на хрватскиот пазар за странски работници создаде плодна почва за агенциите за посредување при вработување. Само што, дел од овие агенции станаа ...
| | веќе видена | слични

Поедноставениот влез на ниско платени работници во Германија се заканува да создаде „нова пониска каста“ во земјата, предупредуваат експертите. „Работата во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако за многумина е „сон“ да заминат на работа во Германија, во тоа најчесто се спречени со тоа што немаат ЕУ пасош, виза, работна дозвола – воопшто, ...
| | веќе видена | слични

Од шофери на автобуси, кувари, градежници до медицински сестри со средно и високо образование, општи доктори и специјалисти по патологија, хирургија, ...
| | веќе видена | слични

Иницијативата за таканаречен увоз на странски работници, што ја поддржа и Владата, како да стивна. Иако компаниите не се откажуваат и се обидуваат на секој ...
| | веќе видена | слични

Ова го покажува мини истражувањето за кризата за работна сила во државата, што го објави порталот „Фактор“ Газдите се жалат дека тешко наоѓаат добри работници, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчера, околу 16.15 часот, во Полициската станица Струга било пријавено дека на регионалниот пат во с. Велешта, Струшко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу ...
сите 210 | | | веќе видена

Навидум трагичната приказна требаше да заврши како уште една „приказна со несреќен крај, заради судбинскиот несреќен случај на загуба на човечки живот и ...
сите 63 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со лидерите на сојузничките земји, Европската Унија и НАТО денес, повторувајќи ја американската поддршка за ...
сите 155 | | | веќе видена

Бабовски денес повторно покажа дека не му е гајле за народот. Ниту еден доказ, ниту еден конкретен демант. Сериозна власт денес ќе презентираше конкретни ...
сите 93 | | | веќе видена

Придржување до Преговарачката рамка и спроведување на уставните измени, кои се содржани во неа со цел да се продолжи со натамошниот чекори во ...
сите 127 | | | веќе видена

Човекот во чиј подрум МВР најде дрога е началник за киќриминалистички истраги и екс истражител на СЈО (Специјалното јавно обвинителство) тврдат извори во ...
сите 41 | | | веќе видена

Во рамките на акција „Важно е! Од тебе зависат промените! на средба со граѓаните во село Трпејца се обрати градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков каде истакна ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕДНА ОД ШЕСТ ПРОФЕСИИ Е ПОГОДЕНА ОД НЕДОСТИГ НА РАБОТА: На Германија и недостасуваат квалификувани работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: