ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Албанија, Бајрам Бегај ги повика лидерите на Албанците да се борат против внатреалбанските делби и раздори и порача дека Албанците како нација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца го оцени како грешка дејствувањето на албанскиот премиер Еди Рама, кој им предаде драфт-статут за ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на критиките добиени за нацрт-статутот предложен од него за формирање на Заедницата на српски општини. Преку објава на ...
| | веќе видена | слични

Во неговото обраќање на манифестацијата по повод 145-та годишнина од Призренската лига, Бегај рече дека иднината на албанската нација „ќе биде сé посветла“ ...
| | веќе видена | слични

Три нацрт-статути и една визија. Толку документи во моментов постојат за формирање на Заедницата на општини со српско мнозинство на Косово, што беше договорено ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими изјави дека Владата на Косово не може „да го жртвува својот суверенитет заради меѓународните интереси за Србија да ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за весникот „Национале“ во Косово изјавил дека не комуницирал со премиерот на Косово Албин Курти за предлог-статутот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е ...
сите 179 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Нема мали луѓе и големи држави, Северна Македонија размислува глобално, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за белградска „Политика“, на ...
сите 459 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 82 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ лидерска средба е прифатлива за понеделник после 11 часот на која би се разговарало за конечно прецизирање на датум за избори, прифаќање на ...
сите 315 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ подготвена на одлучни мерки доколку не се смири ситуацијата на северот на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: