Официјални резултати од изборите во Турција: Ердоган победи со разлика од два милиони гласови


Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган освои 52,18 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во таа земја. Ова официјално го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Турската лира денеска падна на рекордно ниско ниво, продолжувајќи го својот пад во однос на американскиот долар откако претседателот Реџеп Таип Ердоган го ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Турската лира падна за 7% на рекордно ниско ниво од историскиот пад во 2021 година, откако новоизбраната влада се чинеше дека ги ...
| | веќе видена | слични

Лирата денеска ослабе за повеќе од шест отсто во однос на доларот. Турската валута падна за осум отсто по назначувањето на новата влада на Ердоган. Валутата од ...
| | веќе видена | слични

Националната валута на Турција рано денеска падна на ново ниско ниво во однос на доларот. Ова доаѓа во време на очекувањата дека новата влада на Реџеп Таип ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одреден период живеел во Тетово, јави еуроњуз Албанија (euronews Albania). Поранешниот конзул на Албанија во Истанбул, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за амнестија е доставен до Собранието и ќе се носи по скратена постапка. Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека Законот не е правен за личности, ...
сите 349 | | | веќе видена

Навидум трагичната приказна требаше да заврши како уште една „приказна со несреќен крај, заради судбинскиот несреќен случај на загуба на човечки живот и ...
сите 79 | | | веќе видена

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски истакнува дека не може да има примери во маркетите како една цена на рафтови, а друга на ...
сите 186 | | | веќе видена

Владимир Путин ја нападна Украина минатата година затоа што веруваше дека НАТО е слаб, според Институтот за проучување на војната. Рускиот претседател веруваше ...
сите 121 | | | веќе видена

Откако завчера поранешниот лидер на СДСМ и екс премиер, Зоран Заев, на својот инстаграм профил објави фотографија со Алексис Ципрас, вчера, на социјалните ...
сите 90 | | | веќе видена

Шефицата на француската дипломатија Кетрин Колона синоќа во Ереван најави дека Париз ќе испорача воена опрема за Ерменија. - Франција се согласи да склучува ...
сите 176 | | | веќе видена

Македонската маркетинг индустрија има иднина! Потенцијалот е во младите студенти на департмaнот Маркетинг при Економскиот факултет Скопје, кои покажуваат ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјални резултати од изборите во Турција: Ердоган победи со разлика од два милиони гласови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: