НБ пренесува искуствата за изготвување статистика на финансиските сметки на другите централни банки


Народната банка, покрај тоа што е посветена на развојот на институционалниот капацитет на своите вработени, ги пренесува и своите знаења, професионално ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Царинската управа со поддршка на Владата, пристапи со целосна посветеност на процесот за интеграција на нашата држава во ЕУ, преземајќи сет активности за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проектот е на ОЕЦД и нејзината Меѓународна мрежа за финансиска едукација (ИНФЕ), а се спроведува со финансиска поддршка на Министерството за финансии на ...
| | веќе видена | слични

Продолжува јакнењето на капацитетите на Народната банка и финансиските регулатори (Министерство за финансии, Комисија за хартии од вредност, Агенција за ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Брисел продолжуваат билатералните скрининг состаноци од Кластер 3, „Конкурентност и инклузивен раст“, за Поглавјето 17, „Економска и монетарна ...
| | веќе видена | слични

Една од основните задачи и приоритет на Царинската управа е да обезбеди ефикасна наплата на приходите, кои се остваруваат при спроведување на царинските и ...
| | веќе видена | слични

Финансиската писменост на менаџерите и сопствениците на микро, малите и средните претпријатија е повисока од просекот на земји од регионот, покажува анализата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фокусот на Владата е насоченa кон усогласување со пазарот на ЕУ, кој се карактеризира со конкуренција и иновации, како и на политички мерки и инструменти за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска во Брисел на билатералната скрининг агенда е Поглавје 20, „Претпријатија и индустриска политика“ на која заменик претседателот на Владата задолжен за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На интернет веќе функционира интернет-страницата „Најди ме“, која споделува податоци на македонски, албански и ромски јазик, но иако страницата постои, не е ...
сите 179 | | | веќе видена

Според извештајот на Центарот за управување со кризи имало вкупно 1.670 повици за итни случаи на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, меѓу коишто имало ...
сите 220 | | | веќе видена

Инстантна и успешна акција на МВР Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два ...
сите 82 | | | веќе видена

За ВМРО-ДПМНЕ лидерска средба е прифатлива за понеделник после 11 часот на која би се разговарало за конечно прецизирање на датум за избори, прифаќање на ...
сите 322 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБ пренесува искуствата за изготвување статистика на финансиските сметки на другите централни банки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: