Српските синдикалци бараат повлекување на предлог-законот за вработување странци

Сојузот на независни синдикати на Србија и Обединетите гранкови синдикати „Независност“ ја предупредуваат државата дека, како што посочуваат, во земјава се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Воведувањето 10 часовна работа за странските работници може да доведе до зголемување на апетитите на сопствениците на многу компании бидејќи тие ќе гледаат од ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Гласот на претприемачите“ апелира за побрзо издавање на работните дозволи за кои посочуваат дека стануваат пречка за туристичката сезона бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи кажа дека во Македонија постои недостиг на работна сила, односно на државава ѝ недостигаат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Словенците се меѓу оние кои би ги почувствувале даночните иновации во Хрватска. Последно, но не и најмалку важно, податоците на Хрватската даночна управа во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Прилепчанка паднала во автобус и добила тешки телесни повреди. Случајот бил пријавен вчера во СВР Скопје од Градската општа болница „Св.Наум Охридски“. Било ...
сите 311 | | | веќе видена

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека температурите ќе бидат натпросечно високи, а ...
сите 163 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го критикуваше екс премиерот Никола Груевски кој доби азил и престојува во Унгарија. „Груевски тоа што сам го сруши сега ...
сите 138 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Сапсовски денеска изјави дека е непотребно донесувањето на законот за аменстија и оти неговата примена нема да ја промени ...
сите 211 | | | веќе видена

ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ГО ИСТРАЖУВААТ СКАНДАЛОТ НА ОНКОЛОГИЈА Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните ...
сите 202 | | | веќе видена

Од 19 септември, кога е донесена првата владина Одлука за намалување на цените, направени се над 550 надзори, издадени се преку 32 платни налога и изречени се ...
сите 121 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Николче Бабовски ги отфрли и последните тврдења на Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ дека протеински јогурт со ...
сите 79 | | | веќе видена

28 милијарди евра потроши оваа Влада, а за возврат нема ниту еден проект, проект по кој ќе се препознае оваа Влада, рече Ѓоргија Сајкоски, генерален секретар ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српските синдикалци бараат повлекување на предлог-законот за вработување странци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: