„Квир-хронополитики“ – Викенд на гордоста од 1 до 13 јуни во Скопје


Од 1 до 13 јуни ќе се одржи единаесеттото издание на Викендот на гордоста – Скопје, кое оваа година ќе биде под тематскиот фокус „КВИР-ХРОНОПОЛИТИКИ: Историја, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

Започнува Викендот на гордоста во Скопје, ќе има изложби и перформанси Филип Здравески 01.06.2023 / 09:00 Македонија Вечерва започнува единаесеттото издание на ...
| | веќе видена | слични

Отвореното предавање „Панкот и поранешната југословенска ЛГБТКИА+ заедница во Словенија и пошироко: Распетлување на сексот и политиката во расниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Белгија ќе одбие влез во земјата на израелските доселеници од окупираниот Западен Брег, кои учествувале во насилството врз Палестинците, изјави денеска ...
сите 211 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го повика Израел да стори повеќе за да дозволи хуманитарна помош во Појасот Газа и да ги заштити цивилите на ...
сите 231 | | | веќе видена

„Ова со бричењето на главите ќе им се удри од глава“. Ова го искоментира на фејсбук професорот Гордан Калајџиев откако јавноста имаше прилика да види дека сите ...
сите 249 | | | веќе видена

Кога Љупчо Палевки ќе одговара пред македонските органи за двојното убиство, е прашање кое многумина си го поставуваат. Министерот за правда, Кренар Лога ...
сите 97 | | | веќе видена

Професорката од Факултетот за безбедност, Светлана Николоска во „Клик Плус“ на ТВ21 зборувајќи за последните убиства на Вања и на Панче, кажа дека Вања е ...
сите 39 | | | веќе видена

СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски. Актуелниот претседател ...
сите 98 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) успеа да испорача залихи на две болници во јужниот дел на Газа кои не добиле никакви породувања од 29 ноември, според ...
сите 146 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се шират разни завери за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски од Велес, а сега е формирана и една Фејсбук група која ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Квир-хронополитики“ – Викенд на гордоста од 1 до 13 јуни во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: